Daha sonra Kurban Bayramı'nda da 3 bin lira ödenecek ve toplam 2024 yılı ikramiyesi 6 bin liraya ulaşacak. Bu yıl Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "emekliler yılı" ilan edilmişti ve destekler bununla sınırlı kalmayacak. Emeklilerin yaşamını kolaylaştıracak, gelirlerini artıracak birçok düzenleme ve değişiklik gündeme gelecek.

Kök Maaşa Seyyanen Artış

Üzerinde çalışılan destekler kapsamında kök maaşların yükseltilmesi olduğu belirtiliyor. Birçok emekli asgari ücretle çalışmasından dolayı veya 3600 kısmi emeklilik, 1800 gün malulen emeklilik gibi sebeplerle düşük maaş alıyor. Bu emeklilere yapılan seyyanen artış ile birlikte kök maaşları taban maaş olan 10 bin liraya tamamlanıyor.

Böylece kök maaşı kaç lira olursa olsun tüm emekliler en az 10 bin lira maaş alacaklar. Daha önce 7.500 TL olan bu taban maaş Ocak ayında %33'lük artışla 10 bin liraya çıkartılmıştı. Burada taban maaş ile ilgili iki formülün gündeme geldiği belirtiliyor. Bunlardan birisinin taban maaş ile kök maaşın eşitlenmesi. Böylece seyyanen destek zam döneminde maaşa eklenerek zamlar bunun üzerinden yapılacak. Ancak burada taban maaşı hemen üstünde aylığı olan emekliler açısından bir haksızlık ortaya çıkmaması gerekiyor.

Bu yüzden ince bir çalışma yürütülmesi lazım geliyor. İkinci formül ise emekli aylığını ve özellikle taban maaşı belirleyen kriterler arasına çalışılan gün sayısının da eklenmesi. Böylece çalışma hayatında daha fazla kalan sigortalılar, daha yüksek taban maaş alacaklar. Yaşa ve çalışılan güne göre taban maaş belirlenmiş olacak.

2024 Yılında Emekliler İçin Atılan Adımlar

Dünyanın En Güçlü 20 Ekonomisi Açıklandı: Türkiye 17. Sırada! Dünyanın En Güçlü 20 Ekonomisi Açıklandı: Türkiye 17. Sırada!
  • SSK, Bağ-Kur emekli zammı %37.57 olarak açıklandı. Başkan Erdoğan'ın talimatıyla bu oran %11.68 ilave artışla %49.25 olarak uygulandı. Maaş farklarını tüm emekliler aldılar.

  • Hazine desteğiyle uygulanan taban maaşlar arttı. En düşük emekli maaşı Ocak-Haziran dönemi için 7500 TL'den 10000 TL'ye çıkarıldı.

  • 2000 TL olarak uygulanan bayram ikramiyesi 3 bin TL'ye çıkarıldı. Böylece tüm emekliler 2024 yılında 6 bin TL ikramiye ödemesi alacaklar.

  • Düzenlemelerden dul ve yetimler de faydalandılar.

İki Önemli Açıklama

Emeklilerle ilgili maaşlar dışında da bazı indirim ve ayrıcalıklar, bazı destekler yine gündemde yerini koruyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu Nisan ayında Meclis'in açılmasıyla birlikte emeklilerle ilgili desteklerin değişik paketler halinde TBMM gündemine geleceğini söylemişti. Bu düzenlemeler arasında belediye hizmetlerinde, ulaşımda enerjide indirimler olabileceği gibi, bankalar tarafından emeklilere finansal destek, kamu tesislerinden indirimli yararlanma gibi haklar da olabilecek.

Başkan Erdoğan Açıklayacak

Geçtiğimiz gün açıklama yapan AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, emeklilerin zam beklentilerinin karşılanacağını belirterek, "Çalışmalar olgunlaşınca Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyu ile paylaşacak" demişti. Şahin emeklilerle ilgili bir çalışma yürütüldüğünü de belirtmişti. Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da emekliler için bir emekli kart üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu karta yüklenecek para ile emekliler faturalarını ödeyebilecek, market alışverişi yapabilecekler. Emekli kart uygulamasını bazı belediyeler de gündemine almış durumda.

Muhabir: AYTEKİN AKAY