İş Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle ilgili çalışmalar devam ederken, en düşük emekli maaşı alanları için yeni bir düzenleme geliyor. Bu düzenleme, emeklilik yaşına dayalı bir taban aylığı belirleyerek, emekli olan kişinin bu tabanın altında maaş almasını engellemeyi hedefliyor.

Emekli aylıkları arasındaki makasın kapanması için adım atılması bekleniyor ve bu kapsamda taban aylıkta emeklilik yaşının esas alınması gündeme geliyor. Bu seçenek benimsenirse, emekli olunan yaşa göre en düşük emekli maaşı tabanı belirlenecek ve emekli olan kişi bu tabanın altında maaş alamayacak.

Örneğin; bir kişi 59 yaşında emekli olduğunda en düşük 17 bin lira emekli maaşı alabilecek. Bu rakam, sigortalı çalışma süresi ve prim ödemeleri gibi faktörlere göre daha da artabilecek. Bu düzenleme ile emeklilere yönelik ciddi bir gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

Kenarda 55.000 TL'niz Var mı? İşte 32 Günlük Kazancınız! Kenarda 55.000 TL'niz Var mı? İşte 32 Günlük Kazancınız!

Ayrıca, kök aylıkların 10 bin liraya yükseltilmesi de gündemde. Bu durumda, halihazırda 10 bin liranın altında aylık alan emekliler, zamlarını 10 bin lira üzerinden alacaklar.

Emekli maaşında yaş kriterine dayalı bu yeni sistem, en düşük emekli maaşı alanları için önemli bir düzenleme olabilir ve emeklilerin ekonomik olarak daha sağlam bir zeminde olmalarını sağlayabilir.

Muhabir: BİROL SANCAK