Dr. Başaran, tiroit hormonlarının dengesizliğinin kalp ve damar sağlığını doğrudan etkileyebildiğini belirterek şunları söyledi: "Hipotiroidizm durumunda, yani tiroid hormonlarının düşük seviyelerde olması durumunda, yüksek LDL kolesterol seviyeleri ve kalp hastalığı riskinde artış gözlemlenebilir. Ayrıca bradikardi (yavaş kalp atışı) ve kalp yetmezliği gibi ciddi durumlar da ortaya çıkabilir. Hipertiroidizm ise, yani tiroid hormonlarının aşırı aktif olduğu durumlarda, taşikardi (hızlı kalp atışı), atriyal fibrilasyon (düzensiz kalp atışı) ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara neden olabilir."

Tiroit hormonlarının vücut metabolizmasını düzenlediğini ve bu nedenle metabolik hızda dengesizliklerin çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Dr. Başaran, şu detayları ekledi: "Hipotiroidizm, metabolizmanın yavaşlamasına, kilo alımına ve obeziteye neden olabilirken, hipertiroidizm hızlı metabolizma sonucunda kilo kaybı, kas zayıflığı ve besin emiliminde bozukluklar görülebilir. Ayrıca tiroid hormonlarının dengesizliği, beyin fonksiyonlarını ve ruh halini de etkileyebilir. Hipotiroidizm depresyon, hafıza problemleri ve konsantrasyon güçlüğü gibi nörolojik sorunlara yol açabilirken, hipertiroidizm ise anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk ve ruh hali değişiklikleri gibi belirtiler gösterebilir."

Akçaabat’ta Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi! 300 TL Akaryakıt Hediyesi! Akçaabat’ta Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi! 300 TL Akaryakıt Hediyesi!

Üreme sağlığı ve cinsel fonksiyonlar üzerinde de önemli etkileri olduğunu belirten Dr. Başaran, şu açıklamalarda bulundu: "Hipotiroidizm kadınlarda adet düzensizlikleri, ağır kanama ve kısırlık riskini artırabilirken, erkeklerde düşük libido ve erektil disfonksiyon görülebilir. Hipertiroidizm ise kadınlarda adet döngüsünde düzensizlikler ve erken doğum riskini artırabilirken, erkeklerde de düşük libido ve erektil disfonksiyon meydana gelebilir."

Son olarak Dr. Başaran, tiroit hastalıklarının göz, guatr ve cilt problemleri gibi sorunlara da neden olabileceğini vurgulayarak, erken teşhisin ve uygun tedavinin önemini vurguladı. Regular sağlık kontrollerinin ve belirtilere duyarlı olmanın, tiroit bozukluklarının neden olabileceği ciddi sağlık sorunlarını önlemede kritik rol oynadığını belirtti.

Kaynak: İHA