Pazartesi günü Alanyaspor ile oynanacak olan müsabakaya büyük önem veren Bordo-Mavili ekip galibiyet serisi başlatma adına Alanyaspor maçı için geri sayıma geçti. Trabzonspor’un eski futbolcularından ve Fanatik gazetesi yazarlarından Erman Özgür, Abdullah Avcı’nın yeniden göreve gelmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 4 soru-4 cevapla Trabzonspor gündemini değerlendiren Özgür’den tavsiyeler de geldi.

'BJELICA NEDEN GELDİ Kİ!'

1 - Trabzonspor’da 8 hafta sonunda Bjelica ile yollar ayrıldı. Bu kararı nasıl buluyorsunuz? Hırvat teknik adam temelde neyi yanlış yaptı?

"Öncelikle Bjelica’nın yaptıklarından önce tercih edilirken hangi planlamayla, bütçeyle tercih edildiğini sorgulamak gerek. Bazen yönetimler özellikle teknik direktör seçimlerinde acele ve arkasında duramayacakları isimleri, kamuoyu baskısı yüzünden alelacele getiriveriyorlar. Bunu yaparken de en doğru ismi getirdiklerine dair herkesi inandırmaya çalışıyorlar. Bjelica ile ne hayal edildi, nerede tıkanıldı bilemem ama bu seçim zaten olmayacak duaya amin gibiydi!"

'AVCI TERCİHİ ANLAŞILABİLİR'

Trabzonspor, teselliyi kupada arıyor Trabzonspor, teselliyi kupada arıyor

2 - Abdullah Avcı’nın 7 ay sonra Trabzonspor’un başına geçmesi sizce takımda neleri değiştirir? Mevcut durumda Abdullah Avcı tercihini doğru buluyor musunuz?

"Trabzonspor hassas durumda. Abdullah Avcı’nın gelişi kısa sürede çok büyük bir fark yaratmayabilir. Şampiyonluk adayları Fenerbahçe ve Galatasaray ile aradaki ciddi kalite farkını kapatabilmek için bu sezonu, hocanın ilk geldiği sezon gibi; yeni sezona hazırlık olarak düşünmek gerek. Bir sonraki sezonu planlama konusunda daha önce sınavı geçmiş Abdullah Avcı’nın yeniden tercih edilmesi de anlaşılabilir durum. Bir yandan takımda kalacaklar, diğer yandan Trabzon şehri için uygun yıldız transferleri bir yandan da sezonu kurtaracak ve taraftarın gönlünü alacak önemli galibiyetler almak gerek."

'ÜST DÜZEY 8 NUMARA ŞART'

3 - Geçen sezondan bu yana deplasmanda çok kırılgan ve istediği sonuçları alamayan bir Trabzonspor var. Abdullah hoca ilk etapta hangi noktalara dokunuş yapmalı. Hem sistem hem oyun planı hem de ilk 11 özelinde?

"Trabzonspor için tek bir bölgenin problem olmasından ziyade özellikle savunma hattının kalite eksikliği önemli bir problem. Abdullah Avcı önce takım savunmasını geliştirmeli. Çünkü Trabzonspor kolay gol yerken, hedef takım konumuna gelemez ve deplasman fobisini de kolay kolay çözemez. Onuachu’nun sezon sonu istatistiklerinin ne olacağı ve alınıp alınmayacağı gözlemlenmesi gereken bir durum iken, üst düzey bir 8 numara eksikliği net şekilde ortada. 6 numarada ise hocanın Mendy’ye dokunuş yapması şart. Evet potansiyeli yüksek fakat kolay atılabilecek bir oyuncu profili çiziyor."

'BÜYÜK MAÇLAR ÇOK ÖNEMLİ'

4 - Liderin 12, ikincinin 10 puan gerisindeki Trabzonspor için bu sezon gerçekçi hedef nedir? Takım-taraftar-camia birlikteliği nasıl sağlanabilir?

"Gerçekçi hedef Avrupa kupalarına katılmak, taraftarı seneye yarışın içinde olacağına inandırmak ise devre arası 2-3, sezon sonu 3-4 nokta transfer yapılmalı. Tabii sezon sonuna kadar da özellikle büyük maçlarda iyi skorlar alabilmek önemli. Nasıl ki şampiyonluk sezonu öncesi Trabzonspor ‘ben geliyorum’ diyordu, bu sezon da gelecek yıl için ‘ben de varım’ diyecek futbolu sahaya yansıtmalı."
Kaynak: Fanatik