Araklı’da yine Karadere yolu yine kaza, yaralılar var Araklı’da yine Karadere yolu yine kaza, yaralılar var

Konutlarını günübirlik kiraya verenleri yakından ilgilendiren düzenleme için çalışmalar sürüyor. Söz konusu yeni düzenleme ile günübirlik kiralama yapılan konutların ticari işletme sayılarak belge alma şartı getirilmesi gündeme gelirken; işyeri olarak sayılacak yerlerin açılabilmesi için konutun bulunduğu apartman sakinlerinden tamamının yazılı izin alınması gerekecek.
   Günübirlik kiralanan konutların sayısı giderek artarken, Bakanlık konuyla ilgili harekete geçti. Yapılacak yeni düzenlemeyle, günübirlik kiralanan konutların resmileştirilerek ticari hale getirileceği öğrenildi. Basit Konaklama Belgesi' alma ve şirket kurma zorunluğunun getirilmesi beklenen bu tip konutlar bir dizi şarta tabii tutulacak.

'KOMŞU' ŞARTI GELİYOR

Bu konutlar ticari işletme olarak sayılacağı için Kat mülkiyeti kanununa göre apartman sakinlerin tamamından muvafakatname alınması gerekecek. Apartman sakinlerinin tamamı yazılı onay vermezse konutlar 'günübirlik olarak kiralanamayacak.
Kiralık konut temin etmekte zorlanan, en önemli temel ihtiyacı olan barınma ihtiyaçlarını karşılayamayan, büyük sıkıntı yaşayan vatandaşlar tarafından haksız rekabet ve haksız kazanç olarak görülen bu tip kiralamalar, konut kiralarını da artırmaktadır. Bu evlere sertifika zorunluluğu getirilecek, Bakanlığa yapılacak başvuru ile belge alınacak. Ayrıca, otellerde olduğu gibi bu evlerde konaklayan kişilerin bilgileri de ilgili kurumlar ile paylaşılacak. Elde edilen gelirin de vergisinin ödeneceği bir sistem olacak.
Düzenli kiracıları sorunlarıyla ve olası tahliye işleriyle uğraşmak istemeyen, daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen bazı ev sahipleri evlerini günlük kiraya veriyor. Kira fiyatlarının artışında günlük kiralama uygulamaları etkin bir rol oynuyor.
Trabzon İnşaatçılar Emlakçılar Odası Başkanı ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Taflan, ayrıca diğer önemli husus günlük kiralık evlerde kalanların sorgulanmadığını belirterek “Ülkemizde yaşanan terör olaylarını göz önüne aldığımızda ilimize ve bölgemize gelen yabancı uyruklu kişilerin kimler olduğunu sorgulamadan kiraya verilen bu evler büyük bir tehlike arz etmektedir.
Evini günlük kiraya verenlere yasal anlamda yaptırımların uygulanması gerekmektedir. Günlük kiralık evlerde kalanlar kimlerdir ne amaçla kiralanıyor. Bu pek sorgulanmıyor. Genel anlamda terör örgütleri tarafından hücre evleri ve fuhuş evleri olarak kullanılması rezaletten öte hiç bir şey değildir. Hiçbir denetime tabii tutulmamasının verdiği rahatlıkla bu sektörün önüne geçilemiyor. Sosyal medya da internet sitelerinde bu tür günlük kiralık evlerin ilanları sıkça görülmektedir. Bu ilanları veren kişilerin ad soyad ve açık adresleri ilan verdikleri sitelerde açıkça belirtilmektedir. İlgili mercilerin bunlara denetim yapmaları yasal anlamda hangi ceza gerekiyorsa yaptırım uygulamalıdırlar.
Art niyetle yapılan ticari faaliyetlerin yüz karalığından öte hiçbir şey ifade etmemektedir. Bu tür faaliyetler de bulunan gayrimenkul sahipleri rutin olarak bu işi icra eden emlakçı kisvesi adı altında ne olduğu kim olduğu belli olmayan dolandırıcılar, nakit ve yüksek miktarda para döngüsü olduğu için bir ticaret kapısı haline gelen günlük evlerde bazı konut sahipleri vergiden kaçırmak için günlük kiralık bildirimi yapmak istemiyor. Ayrıca bazı ev sahipleri ve emlakçı adı altında bu işi yapan ayakçı çantacı diye tabir ettiğimiz hırsızlar dolandırıcılar evleri başkalarına defalarca kiralıyorlar.
Uzun zamandır beri değindiğimiz ve hassasiyeti olan bu konunun ivedilikle beklediğimiz yasal düzenlemenin bir an önce yürürlüğe girmesi ve cezai işlemlerin uygulanması ayrıca mali ve güvenlik açısından denetimlerin sıklaştırılması gerekmektedir.