Araklı’da yine Karadere yolunda bir kaza daha meydana geldi, sürücüler isyan etti Araklı’da yine Karadere yolunda bir kaza daha meydana geldi, sürücüler isyan etti

KULDER TAKA’yı ziyarette Filistin ve Gazze’ye dikat çekti,
Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği(KULDER) Trabzon’da üniversite okuyan Uluslararası(misafir)  öğrencilerle ilgilenen ve kurucusu olduğu UDEF(Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) çatısı altında faaliyet gösteren bir dernek.
Ülkemizi, şehrimizi, tercih eden misafir öğrencilere ev sahipliği yapmak, onları tanımakve şehrimizi tanıtmak, birbirleriyle kaynaştırmak, eğitim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi sorunları çözüme kavuşturmak, amacıyla hizmet vermekte.
Çoğu Müslüman olmak üzere farklı dinden ve kimlikten oluşan birçok misafir öğrenci sosyal etkinliklere, akademik faaliyetlere, konferanslarımıza katılmakta, sunduğumuz rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinden istifade etmektedir. KULDER olarak düşünce merkezimizde Türkiyeye eğitim için gelen misafir öğrencilerin ülkemizde yabancı olarak görülmemesi, derslerinde başarılı olmaları, mezun olduktan sonra ilişkilerin devamı ve ülkemizi ikinci yurtları olarak görmelerini sağlamak  misyonumuzun vazgeçilmez bir parçasıdır. 2012 yılından itibaren Trabzon’umuzda emin ve sağlam adımlarla güzel bir ekiple yolumuza devam ediyoruz.
KULDER’in faliyetleri hakkında bilgi veren başkan Nurettin Kurt geçen yıl ramazan ayı boyunca her akşam iftarda 100’ün  üzerinde uluslararası öğrenciye iftar yemeği verildiğini, yıl içerisinde öğrencilerle sosyal kültürel faaliyetler icra edildiğini, öğrencilerin maddi manevi sıkıntılarının çözümünde her zaman  kendilerine mihmandarlık yapıldığını ifade etti. 
Kurt, bu yıl uluslararası öğrencilere yönelik kurslar  (Türkçe kursları, okçuluk, ebru aşçılık, yöresel halk oyunları, bağlama, musiki vb.) açacaklarını söyledi. Ayrıca geçen sene olduğu gibi bu senede İHA yapımındaki projelerinde 12 tane mühendislik grubu öğrencilerle çalışmaların devam ettiğini söyledi.  Filistin hakkında görüşlerini beyan eden Kurt, ‘Filistin’de insanlık trajedisi yaşanıyor. Biz KULDER ailesi olarak vatanlarını müdafaa eden Filistin halkının yanında şimdiye kadar var olduk, bundan sonra da var olacağız’ dedi.
BİROL SANCAK