Giresunlu fındık sanayicisi Mustafa Demirci, Kanada'da düzenlenen 41. Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi'nde Türkiye'nin fındık rekoltesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Demirci, Türkiye'nin dünyadaki fındık üretiminin yüzde 58.19'unu karşıladığını ve 2024 yılı rekoltesinin 785 bin ton olarak açıklandığını belirtti, ancak bu rakamların gerçeği yansıtmadığı konusunda şüphelerini dile getirdi. 

Mevsim şartları ve zirai riskler nedeniyle rekoltenin daha düşük olabileceğini ifade eden Demirci, geçen yıl da benzer bir durumun yaşandığını ve rekoltenin sonradan 670 bin tonlara düşürüldüğünü hatırlattı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi personeli Muhammet Toprak, 2,5 ay önce aldığı ilk yardım eğitimi ile hayat kurtardı Trabzon Büyükşehir Belediyesi personeli Muhammet Toprak, 2,5 ay önce aldığı ilk yardım eğitimi ile hayat kurtardı

Demirci ayrıca, Türkiye'nin fındık ihracat gelirinin döviz yüksekliği sebebiyle artmış gibi göründüğünü, ancak aslında miktar bazında yüzde 20 düşüş yaşandığını vurguladı. 
Fındık üretimi ve fiyatlandırmasında sabit fiyat politikasının benimsenmesi gerektiğini savunan Demirci, yüksek fiyat politikasının fındık talebini olumsuz etkilediğini ve milli zarara yol açabileceğini belirtti. 

Üreticilere verimliliği artırıcı destekler sağlanması gerektiğini ve bölgede dönüm başına fındık veriminin 150-200 kilograma çıkarılması için çalışmalar yapılması çağrısında bulundu. Demirci, ilgili bakanlığın fındık paydaşlarını bir araya getirerek bir fındık şurası düzenlemesi gerektiğini de ekledi.

Muhabir: AYŞE SANCAK