Yaklaşık her 10 gebeden 1'inin ‘gebelik şekeri’ tanısı aldığını belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, gebelik şekeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Tutal, “Gebelik şekeri, gebelik sırasında tespit edilen kan şekeri yüksekliğidir. Gebelik şekeri annede yüksek tansiyon hastalığı gelişme riskini artırır. Ayrıca bebekte yenidoğan döneminde hipoglisemi (şeker düşüklüğü) ve yenidoğan sarılığını tetikleyebilir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zonguldak’ta bir kaza yerine giden itfaiye aracının önünü fermuar yöntemiyle açtı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zonguldak’ta bir kaza yerine giden itfaiye aracının önünü fermuar yöntemiyle açtı

Gebelik Şekerinin Risk Faktörleri
Dr. Esra Tutal, şeker hastalığı gelişme riskini artıran unsurları şöyle sıraladı:

Ailede şeker hastalığı olması
Gebelikten önce kilolu olmak
4,5 kilogramdan daha ağır bebek doğurmuş olmak
Öncesinde erken doğum yapmış olmak
Gebelik öncesi gizli şeker hastalığı
25 yaşın üzerinde gebe kalmak
Polikistik over sendromu
Dr. Tutal, bu risk faktörlerine sahip olan gebelerin, gebelik süresince düzenli sağlık kontrollerini aksatmaması gerektiğini vurguladı. Gebelik şekeri tanısı konan annelerin ve bebeklerinin sağlığı için erken teşhis ve düzenli takiplerin önemine dikkat çeken Dr. Tutal, bu durumun kontrol altına alınarak hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebileceğini ifade etti.
TUNCAY UÇKUN

Editör: Birol Sancak