Döviz kurundaki hareketlilik ve artan fiyatlar, vatandaşların alım gücünün her geçen gün azalmasına neden oluyor. Bu durumda, vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için giderek daha fazla kredi kartı kullanmaya başlıyor. Bankalararası Kart Merkezi'nin Şubat ayı verilerine göre, kartlı ödemelerde önemli bir artış yaşandı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun araştırma sonuçlarına göre, Mart ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 20 bin 98 liraya, yoksulluk sınırı ise 57 bin 280 liraya yükseldi. Bu artışlarla birlikte, vatandaşlar için gıda ürünlerini satın almak her geçen gün daha da zorlaşıyor ve alışverişler neredeyse tamamen kredi kartlarıyla yapılıyor.

Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre, Şubat ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 152 artarak 1,01 trilyon liraya yükseldi. Bu ödemelerin 843,1 milyar lirası kredi kartlarıyla, 150,3 milyar lirası banka kartlarıyla ve 19 milyar lirası ön ödemeli kartlarla yapıldı.

İsrail İran'ı vurdu, altından yeni rekor geldi İsrail İran'ı vurdu, altından yeni rekor geldi

Kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde büyüme oranı yüzde 166, banka kartlarıyla yüzde 94 ve ön ödemeli kartlarla yüzde 184 olarak gerçekleşti. Geçen yılın Şubat ayıyla karşılaştırıldığında, kredi kartı sayısında yüzde 18, banka kartı sayısında yüzde 11 ve ön ödemeli kart sayısında yüzde 23 artış yaşandı. Toplam kart sayısı yüzde 15 artarak 403,4 milyona ulaştı.

Bu veriler, vatandaşların ekonomik zorluklarla başa çıkmak için kredi kartlarına daha fazla başvurduğunu ve kartlı ödemelerin önemli bir seçenek haline geldiğini gösteriyor.

Editör: Doğukan ÖZKURT