Giresun'da çeşitli iş hayatında çalışan Afganistan ve Suriye uyruklu mülteciler kendi aralarında aldıkları kararla gruplaşarak Almanya'nın yolunu tuttular. Geçtiğimiz iki aylık süre zarfında birçok mülteci Giresun topraklarından kaçarak başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkeler hayaliyle şehri terk ettiler.

Gümüşhane Tüneli Radar Engeli Gümüşhane Tüneli Radar Engeli

EN ÇOK TERCİHLERİ ALMANYA OLUYOR

Gıda, giyim sektörü başta olmak üzere birçok alanda Giresun'da iş imkanı bulan Afganistan uyruklu mülteciler burada birçok imkandan faydalanamıyordu. Aynı durum Suriyeliler için de olunca Giresun'dan kaçak yollarla yeni bir hayallerinin peşine düştüler. Kaçan mültecilerin en çok tercihleri arasında Almanya bulunuyor. Almanya'nın mülteciler için uyguladığı politikayı çok beğendiklerinin iddia edildiği bilgi de, Almanya'ya giden sığınmacının ev kirası, elektrik, su ödemelerinin yanısıra çalışmasa bile belirli bir miktar nakdi destek yardımına aldıkları ileri sürüldü. Birçok olanağın sağlandığı Almanya'da daha rahat edebiliriz düşüncesiyle yola çıkan mülteciler, bir mülteci hayattan bir başka mülteci hayata doğru yol aldılar.

İKİ AYDA ÇOK KİŞİ GİRESUN'U TERK ETTİ

Buna göre iddialar doğrultusunda Giresun'da iki ay içerisinde 60 ila 40 ayrı gruptan oluşan sığınmacıların ardına bile dönüp bakmadan gittikleri ileri sürüldü. Gazetemizin sağlam kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda yine giden grubun en alt tabakada bulunan kağıt toplama veya inşaatlarda çalışan grup oldukları öğrenildi. Çoluk çocuk, genç yaşlı yeni bir umut için yollara düşen Giresun'daki sığınmacıların yolculukları esnasında başlarına ne gibi sıkıntı geldi veya yakalanma olasılıkları oldu mu merak ediliyor.
TAKA/BİROL SANCAK