Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özel İmperial Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Türkyılmaz, bu göz hastalığının genç yaşlarda ortaya çıkabildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Retinitis Pigmentosa hastalığı, halk arasında tavuk karası ya da gece körlüğü olarak tanımlanan, genç yaşlarda bulgu vermeye başlayıp zayıf ışıkta veya gece saatlerinde görmeyi zorlaştıran, görme alanında daralma ve körlüğe yakın görme kaybıyla ilerleyen kalıtımsal bir göz hastalığıdır. Hastalığın türüne göre ilerleme hızı farklılık gösterebilir. Yaş ilerledikçe gözün sinir tabakasında hücre ölüm hızıyla orantılı olarak görme keskinliği azalır. İlk aşamalarda geceleri görmekte zorlanan hastalar, daha sonra loş ışıklarda görme güçlüğü çekmeye başlar. İlerleyen evrelerde gündüz dahi görmek zorlaşır. Hastalığın bazı nadir türleri ise önce gündüz görme azlığı ile başlayabilir.”

7 gün yemek yemeyip su içen kadın bakın kaç kilo verdi 7 gün yemek yemeyip su içen kadın bakın kaç kilo verdi

Kök Hücre Tedavisi Ümit Vaat Ediyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Türkyılmaz, "Hastalarda sanki bir borunun içinden bakıyormuş hissi oluşur" diyerek, "Günümüzde tedavisi henüz netleşmemiş kalıtımsal retina hastalıkları, Retinitis Pigmentosa (tavuk karası - gece körlüğü) ve sarı nokta hastalığının bazı türlerinde tedavi amaçlı kök hücre kullanılmaktadır. Bu tür hastalıklarda gelişen hücre ölümü ‘kök hücre’ desteğiyle durdurulabilir, zayıf hücrelerin aktif hale geçmesi uyarılabilir. Gece körlüğü gibi hastalığın doğasında gittikçe bozulma olan bu rahatsızlığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte kök hücre ile en azından hastaların görme derecesinin korunduğu ve hastalığın ilerlemesinin yavaşladığı klinik gözlemlerimizde saptanmış olup, dünya genelinde gerçekleştirilen en son bilimsel çalışmalarda da bu ümit vadeden sonuçlar ispatlanmıştır. Bununla birlikte kök hücre uygulamasında her hastadan aynı sonuç almak mümkün görünmemektedir. Tanı ne kadar erken konulursa ve uygulama ne kadar erken yapılırsa daha yüz güldürücü sonuçlar alınabilir" şeklinde konuştu.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücre tedavisiyle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Kemal Türkyılmaz, “Kök hücre, vücudumuzda kemik iliği, diş pulpası, plasenta ve amniyon sıvısı, göbek kordonu gibi birçok farklı dokuda bulunmaktadır. Kök hücreler kendi kendine çoğalma ve dokudaki farklı hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Kök hücreler oldukça sofistike teknikler ve özel laboratuvar ortamında hazırlanıp, Sağlık Bakanlığı'nın bu konudaki mevzuatına bağlı kalarak yetkilendirilmiş kliniklerce özel ameliyat teknikleriyle göze uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

Editör: Birol Sancak