Ons altında beklenen düşüş yaşandı... Geçtiğimiz haftalarda 2341 doları gören ons altın, hızlı bir şekilde 100 doların üzerinde düşüş yaşadı.

Türk şirketten Slovenya'ya insansız tarım araçları fabrikası yatırımı Türk şirketten Slovenya'ya insansız tarım araçları fabrikası yatırımı

Ons altında yaşanan 60 doların üzerindeki düşüş, gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında da yüzde 2'yi aşan bir kayıp yaşanmasına neden olurken, altın yatırımcısında büyük bir paniğe neden olan düşüşler hakkında piyasaların uzman ismi İslam Memiş'ten dikkat çeken uyarılar geldi.

Memiş, yatırımcılara düşüşler hakkında önemli tarihler vererek, hangi seviyelerin takip edilmesi gerektiğini şu şekilde açıkladı:

BEKLENEN DÜŞÜŞ YAŞANDI

"Manipülasyon piyasası oluşturuldu ve artık öngörü yapmak mümkün değil. Ancak savaş ortamından giderek çıkılması, altın tarafında beklediğimiz bir düşüşe neden oldu. Ons altın tarafında geçtiğimiz haftalarda 2341 doları görmüştük. Buradan hızlı bir şekilde 100 doların üzerinde bir düşüş görüldü.

Yükselişlerin teknik bir boyutunun olmadığını, yalnızca kriz nedeniyle meydana geldiğini söylemiştik. Kriz nedeniyle yükselen altın, söz konusu ortamın değişmesiyle birlikte eski formuna dönmeye başladı. Yeni bir savaş ortamının meydana çıkması halinde dikkat edeceğimiz nokta 2380 dolar olacak ancak, şu anki yumuşama sürecinin devam etmesi halinde ons altın, ihlal ettiği tüm noktalara geri dönecek ve 2200 dolar sınırını yeniden test edecektir.

BU DÜŞÜŞ FIRSAT OLABİLİR

Altın tarafında yılın geri kalan bölümünde yükseliş beklentim güncelliğini koruyor ancak ihlal ettiği noktalara geri dönmeli ve beklediğimiz kar satışları ile teknik düzenlemeleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu yüzden şu anda yaşanan ve ilerleyen günlerde yaşanabilecek düşüşler, gelecek için büyük bir alım fırsatı aynı zamanda.

Altın yatırımcısı paniğe kapılmamalı ve düşüşleri fırsata çevirmeyi bilmeli. Elinizdeki emtiaları, yaşanacak düşüşlerin ardından satmayın çünkü kaybettiklerinizi yerine koyma şansınız olmayacak. Altın düşüşlerin ardından hızla yükselişe geçecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ