Bak, ekonomide ortaya çıkan kötü tablonun tek sorumlusunun AK Parti iktidarı olduğunu dile getirdi. Bu başarısızlığın bedelinin esnaflara ödetilmek istendiğini savunarak şu açıklamalarda bulundu:

Emeklilik Reformu: Ev Kadınlarına Kolaylık, Bağ-Kur'lulara Erken Emeklilik! Emeklilik Reformu: Ev Kadınlarına Kolaylık, Bağ-Kur'lulara Erken Emeklilik!

"Halkbank, yıllardan beri Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnafımıza Hazine destekli kredi sağlamaktadır. Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanlığı, aldığı bir kararla esnaf ve sanatkarlara destek amacıyla kullandırılan kredilerde geriye dönük %100’ü aşan oranda zam yapmıştır. AK Parti iktidarının özellikle son yıllardaki kötü ekonomi yönetiminden kaynaklı ekonomik sorunlar nedeniyle esnaflarımız borç yükü altında can çekişirken, yapılan bu faiz artışı asla kabul edilebilir bir durum değildir. Esnaflarımız zaten perişan durumdadır. Vergi, Bağ-kur, kira ve kredi borçlarını ödemekte zorlanan esnaflarımızın, bu yeni faiz yükünün altından kalkması mümkün değildir."

Bak, 2024 yılının ilk dört ayında 30 bini aşkın esnafın kötü ekonomi yönetimi nedeniyle kepenk kapattığını, birçok esnafın sattığı ürünü yerine koyamadığını ve siftah yapmadan dükkan kapattığını belirtti.

"Başarısızlığınızın bedelini halka ödetmekten vazgeçin! Esnafımız devlet elinin uzatılmasını beklerken, siz hatalarınızın faturasını onlara kesiyorsunuz. Yazıktır, günahtır" dedi.

Açıklanan yeni kredi faiz oranlarının esnafları bitirme noktasına getireceğine dikkat çeken Başkan Bak, bu karardan acilen vazgeçilmesini istedi.
TAKA/AYŞEN KARABİNA

Editör: Birol Sancak