Ardından Trabzon Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Camii ve Gençlik Merkezi’nin açılış törenine geçildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Cami inşa etmek ya da var olan camileri koruyup yaşatmak, Yüce Allah’a samimi kul olmanın bir tezahürüdür. Peygamber efendimiz de ‘bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin’ diye buyurmuşlardır. İnşa ettiğimiz her cami bu topraklara vurduğumuz yeni bir Türk-İslam mührüdür. İnşa ettiğimiz her cami birlik ve beraberliğimizin yeniden güçlü bir şekilde dile getirilmesidir. İnşa ettiğimiz her cami bu topraklarda barışın, hakkın, hukukun ve adaletin tesisi için atılmış önemli bir adımdır. Ve inşa ettiğimiz her cami bir olduğumuzun, birlikte olduğumuzun, kardeş olduğumuzun kıyamete kadar süreceğinin göstergesidir. Bu muhteşem mabet şüphesiz burada inşa edilirken çok büyük gayretler gösterildi. Ölçülemeyecek yorgunluklar ortaya konuldu. Değerli rektör hocamın ve arkadaşlarının çok çabalarına şahit olduk. Zor zamanlardan geçildi ancak bugün burada muhteşem bir eser olarak vücut buldu. Bundan da çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu bakımdan camimizin ve adeta bir müştemilatı olan gençlik merkezinin vücut bulmasına katkı yapan değerli rektörümüz başta olmak üzere, Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın şahsında Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ERBAŞ: CAMİLERİMİZ EĞİTİM YUVASIDIR

Haydar Aliyev’in doğumu Trabzon’da konserle kutlandı Haydar Aliyev’in doğumu Trabzon’da konserle kutlandı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Camilerimiz mihraplarıyla, kürsüleriyle, minberleriyle aynı zamanda bir eğitim yuvamızdır. Suffesiz cami bizim kabulümüz değildir. Onun için 90 bin camimizde hocalarımız ilmihal dersleriyle çocuk, genç, yetişkin, kadın, erkek herkese hizmet ediyorlar. Sadece cuma günü kürsülerdeki vaazlarıyla değil, cami dersleri ihdas ettik.
Üniversitelerimiz, okullarımız, camilerimiz hikmetin merkezi, birbirini tamamlayan müesseselerdir. İnşallah namazlardan önce veya sonra bu camimiz de örnek bir eğitim yeri olacaktır. Okul öncesi eğitim çok önemli. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kurduğumuz 4-6 yaş arası Kuran kurslarında 1.5 milyon yavrumuzu ilim-irfanla donatmaya çalıştık.  Trabzon Üniversitesinde bütün kardeşlerimizi, hocalarımızı ve mahalle sakinlerimizi Fatih Sultan Mehmet Camii’nde hep birlikte secde etmeye davet ediyoruz.”

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Konuşmaların ardından Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve davetliler hep birlikte açılış kurdelesi kestiler. Protokol üyeleri daha sonra birlikte öğle namazını eda ettiler.