Türkiye'de kiralara uygulanan yüzde 25 sınırı 1 Temmuz itibarıyla sona erdi. Bu durum, kiracılarda endişe yarattı ve birçok kiracı yeni ev arayışına başladı. Yeni dönemde kira artışları TÜFE'ye göre yüzde 65,07 olacak. Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, arz talep dengesinde problem olmadığını, ancak fiyatların yüksek olduğunu belirtiyor. Devlet eliyle satılık ya da kiralık konutların piyasaya arz edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, geçen yıla göre kiraların yüzde 5-10 arasında düştüğüne vurgu yaparak, "Vatandaşlar oturduğu semti değiştirmek istemiyor. Ancak uyguna da ev bulamıyor" dedi.

Araç sahiplerine iyi haber: Artık gitmelerine gerek kalmadı Araç sahiplerine iyi haber: Artık gitmelerine gerek kalmadı

"Ev var ancak fiyatlar yüksek"
Ukrayna savaşı ve 6 Şubat depremleri nedeniyle Antalya, Mersin, Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde 2023 yılında ev bulunamadığını hatırlatan Taylan, şunları söyledi: "Buralardan gelen kişilerin birçoğu kendi iline döndü. Bu nedenle arz talep dengesinde bir problem yok ev var ancak fiyatlar yüksek. Ancak kiracılar ev sahipleri ile anlaşamadığı takdirde uygun fiyata da ev bulamıyor. Kiraların düşmesi isteniyorsa devlet eliyle satılık ya da kiralık konutların piyasaya arz edilmesi gerekiyor."

“Kiracılar ev arayışına başladı”
Haber Global'in haberine göre; emlakçı Şaban Özdemir uygulamanın bitmesiyle birlikte ev değişimlerinin çok olacağının altını çizerek, "Kiracıların birçoğu tedirgin. Zamları karşılayamayacak kiracılar ev arayışına başladı. Daha kira artışı yapılmadan ev soranlar oldu" ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ