Nakit parası olmayan tüketiciler, kredi kartı kullanımının zorlaşması nedeniyle IBAN havalesine yöneliyor. Ancak, fiş veya fatura kesilmemesi, vergi kaçakçılığı ve kayıt dışı işlemlere yol açıyor. Bu durumu engellemek için Hazine ve Maliye Bakanlığı, MASAK aracılığıyla incelemeler başlatacağını açıkladı. Tüketicilerin, IBAN ile ödeme yaparken açıklama kısmına detayları yazmaları gerektiği belirtiliyor.

IBAN ile yapılan ödemelerde fiş veya fatura kesilmemesi vergi kaçakçılığına yol açabiliyor. IBAN ile para transferi sırasında açıklamaya bunu yazmayı unutmayın yoksa MASAK inceleme başlatıyor.

Son dönemde uygulanan sıkı para politikalarının etkileri daha belirgin hale gelmeye başladı. Artan faiz oranları ve kredi kartı taksit işlemlerine getirilen kısıtlamalar, hem tüketicileri hem de esnafı zor durumda bırakıyor. Nakit parası olmayan tüketiciler için kredi kartı kullanımının zorlaşması, esnafı IBAN'a havale yöntemine yöneltti.

Ancak, bu durum vergi kaçakçılığı, komisyon ödenmemesi, fatura kesilmemesi ve müşteriden ekstra hesap ücreti alınması gibi sorunlara neden olduğu için, bakanlık bu konuda ciddi önlemler almaya başladı.

Ekonomik koşullar, esnafı da derinden etkiliyor. Kar marjlarının düşmesi ve POS cihazlarının maliyetlerinin artması, esnafı IBAN ile ödeme yöntemine yöneltti. Bu sebeple bazı işletmeler, kredi kartı komisyonlarından kaçınmak amacıyla IBAN ile ödeme veya nakit ödeme gibi alternatifler sunmaya başladı.

Bayramın İlk Günüde Emeklilere Müjde: Bankalar Verilecek Promosyonu Açıkladı! Bayramın İlk Günüde Emeklilere Müjde: Bankalar Verilecek Promosyonu Açıkladı!

IBAN ile yapılan ödemelerde fiş veya fatura kesilmemesi, kayıt dışı işlemlere ve vergi kaçakçılığına yol açabilir. Bu durum, tüketicilerin haklarını da tehlikeye atabilir. Fiş veya fatura olmadan yapılan alışverişlerde, tüketicilerin ayıplı mal veya hizmet karşısında yasal haklarını savunmaları zorlaşır.

Son dönemde sıkı para politikalarının etkileri daha belirgin hale gelmeye başladı. Artan faiz oranları ve kredi kartı taksit işlemlerine getirilen kısıtlamalar, hem tüketicileri hem de esnafı zor durumda bırakıyor. Nakit parası olmayan tüketiciler için kredi kartı kullanımının zorlaşması, esnafı IBAN’a havale yöntemine yöneltti.

Ancak bu durum, vergi kaçakçılığı, komisyon ödenmemesi, fatura kesilmemesi ve müşteriden ekstra hesap ücreti alınması gibi sorunlara yol açtığı için, bakanlık ciddi önlemler almaya başladı.

Ödemelerin kişisel hesaplara yapılması, "ödeme yapılmadı" gibi anlaşmazlıklara sebep olabilir ve tüketicinin ödeme yaptığını kanıtlamasını zorlaştırabilir. İşletmeler, kredi kartı komisyonlarından kurtulmak amacıyla IBAN ile ödeme yöntemini kullanarak maliyet avantajı sağlamaya çalışıyor.

Kayıt dışı işlemleri ve vergi kaçakçılığını teşvik eden IBAN ile ödeme yöntemine karşı, maliye tarafından birçok para cezası ve yaptırım uygulanması kararlaştırıldı. Uzmanlar, hem tüketicileri hem de işletmeleri bu konuda uyarmaya devam ediyor.

Birçok sektörde IBAN ile ödeme yaygınlaşırken, maliye, bu ödemelerin fatura ile belgelenmemesi durumunda işletmelere ceza kesileceğini belirtiyor. IBAN inceleme dönemi başlamış durumda ve kayıt dışı para akışını önlemek için sıkı denetimler yapılacak

AÇIKLAMAYA MUTLAKA BUNU YAZIN

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu konuda kesin bir tutum sergiliyor ve MASAK tarafından da ayrı incelemeler yapılabileceği belirtiliyor.

Tüketiciler, IBAN ile ödeme yaptıklarında, nakit transferinin açıklama kısmına alınan hizmetin detaylarını yazmak zorundalar. Bu şekilde, kendi haklarını koruyarak herhangi bir mağduriyetin önüne geçilmiş olur.

Kaynak: HABER MERKEZİ