Bayburt OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi Bayburt OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

İkizdere İlçesinin Gürdere Köyünden Yaşar Baş babasının ağabeyi Ömer Baş’ın Genelkurmay kayıtlarında Şehit görüldüğünü belgeleyerek Kara Kuvvetleri Komutanlığına dilekçe ile başvurarak Şehitlik beratı verilmesini istedi. 

Dedesi Ali Başhasanoğlunun Şomon, Ömer, Hüseyin, İzzet ve Hakkı adında dört oğlu bulunduğunu söyleyen Yaşar Baş babam Hakkı en küçük evlattı.

Yaşar Baş’’ Millî Savunma Bakanlığı Arşiv Şubesi Müdürlüğünde bulunan Rize Askerlik Şubesi Başkanlığının 8350 numaralı Kütük-Künye defterindeki kayıt ile Zayiat Kayıt Belgesinde amcamın Ankara cihetlerinde asker olduğu,11.Alayın 1.taburunda nefer iken 1317 senesinin Şehr-i Temmuz’un 16.günü NASUHÇALTEPESİNDE vuku bulan muharebede amcamın şehit olarak vefat ettiği yazılmış. Bana gelen belgeleri Kara Kuvvetleri Komutanlığına gönderdim. Şehitlik beratı veya bir belge verilmesini istiyorum. Amcam bekâriken şehit olduğu için hakkında bir menfaat veya malını alırım diye bir düşüncem kesinlikle yoktur.  Yeğeni olduğum için gurur duyduğum amcamın devlet tarafından ŞEHİT kabul edilerek belgelenmesini ve belgesinin tarafıma verilmesini istiyorum” dedi.
TAKA/BİROL SANCAK