Türkiye'nin ekonomik dengelerini düzeltmek için *IMF*'ye başvurması gerektiğini savunan Eğilmez, bu adımın tek başına yeterli olmayacağını ve ekonomik iyileşme için daha kapsamlı bir planın gerekliliğini ifade etti.

Eski Hazine Müsteşarı, iktisat uzmanı, akademisyen ve yazar Dr. Mahfi Eğilmez, Türkiye ekonomisine dair tespit ve önerilerini paylaştı.

Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın programına telefonla bağlanan Eğilmez, "Yüzleşmemiz gereken ekonomik gerçekler" konusunda dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Türkiye'nin çözüm olarak "IMF'e gidip sistemi düzeltmesi gerektiğini" anlatan Eğilmez, bunun da yeterli olmayacağını ve yabancı sermaye çekmek için izlenmesi gereken rotayı bir kez daha çizdi.

Mahfi Hoca, düşük ücretle geçinen yaklaşık 26-27 milyon insan için ise "Kasamızın durumu müsait değil diye bu insanlar sırtımızı dönemeyiz" dedi.

Deneyimli iktisatçı; memur, asgari ücretli ve çok düşük maaşla çalışanları bir nebze rahatlatacak zam için ise dikkatle dinlenmesi gereken formülü verdi.

Kasanın durumu uygun olmayabilir. 

Bütçe açığı çok büyük. Merkez Bankası'ndan kâr transferi mümkün olmadığı gibi, belki destek olmak lazım.

800 küsur milyar lira zarar etti tarihte ilk defa görülmüş şekilde.

Kabaca 16 milyon emekli var.

Tatil yapmak isteyenlere müjde: Bu sene tamamen ücretsiz olacak Tatil yapmak isteyenlere müjde: Bu sene tamamen ücretsiz olacak

7 milyon civarında asgari ücretli var.

3-4 milyon da asgari ücretin hemen üzerinde, yani çok düşük ücret alan var.

Toplarsak 26-27 milyon insan çok düşük ücretle geçinmek zorunda kalıyor.

Kasamızın durumu müsait değil diye bunlara sırtımızı dönemeyiz. İnsanlar yaşam savaşı veriyorlar, enflasyon da önlenemiyor.

Kalıcı olarak enflasyonun düşeceğine dair elimizde gösterge yok. Bizim bu insanları hızla artan enflasyona ayarlamamız lazım.

Bunu nasıl yaparız? Kamu israfını keserek. İnanılmaz bir kamu israfı var. Ben Hazine Müsteşarı olduğumda benim arabam Renault’ydu. Ben de buna niye biniyorum, Mercedes isterim falan gibi düşünceler asla aklıma gelmedi.

Şimdi en düşük düzeydeki bir ilçe müdürünün altında son model arabalar. Biz bununla bir yere varamayız. Kamu israfını keserek bu işe kaynak bulunabilir.


 

Editör: Cengiz Cengiz