Altın alım-satımında karar verecek olan yatırımcılar, global riskler ve FED'in faiz oranlarına ilişkin beklentileri dikkate alarak işlem yapmayı değerlendiriyor.

Yatırımcılar, Orta Doğu'daki gelişmeleri dikkatle izliyor. ABD'nin İsrail'e yönelik misillemelere destek olmayacağını duyurması, global piyasalara olumlu bir başlangıç sağladı. İç piyasada, borsa sabah saatlerinde bir düşüş yaşarken, altın fiyatları serbest piyasada 2 bin 500 Türk Lirası seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Dolar/TL kuru, dolar endeksinin 106 seviyelerine ulaşmasının ardından 32,40 liradan işlem görmekte. FED'in faiz oranlarına ilişkin beklentiler ve global riskler, dünya piyasalarında etkisini sürdürüyor. TGRT Haber'de konuşan Finans Analisti İslam Memiş, yatırımcılara önemli uyarılarda bulunarak şu açıklamalarda bulundu:

BORSA RİSKLERDEN ETKİLENECEK

"Çok şükür resmi tatildeydik ve piyasada o derin yarayı hissetmedik ve çok da aman aman kötü bir açılış yapmadık. Bu bizim için şans, büyük bir şans. Ancak ben Borsa İstanbul üzerindekisinde 9.209 9.850 puan aralığını takip etmeye devam ediyorum. Sabahları Negatif gördüğüm devam eder, çünkü belirsizlikler var tabii.

Uzun vadede yıl sonuna kadar 12.000 puan seviyesine nasıl durmaya devam edecek ama kısa vadeye baktığımız zaman da burada yine düşüşlerin bittiğini söylemek oldukça zor ve güç. Çünkü Türkiye tarafındaki sınır ülkelerde yaşanan veya bölgelerde yaşanan jeopolitik gelirimler olduğu için hâliyle bizde etkileneceğiz. Ben kısa vadede negatif görünümün devam edeceğini tahmin ediyorum. Borsa tarafında yine işlem yapan yatırımcılarımızı uzun vadeli bir yatırımcı olması lazım. Hisse senetlerini yine çeşitlendirilmesi lazım. Bir hisse senetine bütün varlarını koymak, beklemek veya zarar etmek çok mantıklı gelmiyor.

Altın fiyatlarında kritik hareketlenme! Gram ve çeyrek altın fiyatlarında son durum ne? Altın fiyatlarında kritik hareketlenme! Gram ve çeyrek altın fiyatlarında son durum ne?

140 LİRA GERİLEMİŞTİ

Şimdi şu an itibariyle ons altın 2.346 $ seviyesinde. Gram altın 2.560 TL seviyesinde. Bunlar fiziki taraftaki fiyatlamalar. Biz tatildeyken bu jeopolitik gerilim tarafında ons altının 2.431 $ seviyesine kadar yükseldiğini, gram altının 2.700 TL seviyesine kadar yükseldiğini gördük. Yine o gün devreye girdi. Bakın panik yapmayın, sakin olun bu fiyatlara normalde düzeltme yapması lazım ki o günün akşamında gram altın tarafında 140 liralık bir değer kaybı gördük. Ons altında 100 dolarlık bir değer kaybı gördük.

3 BİN DOLAR İDDİASI

Yine dün sosyal medya hesaplarımdan yatırımcılara bakın, piyasalar açılana kadar bir acele hamle yapmayın, piyasalara görün sakin olun ondan sonra karar verirsiniz. Evet, orta ve uzun vadede altın yine güvenli liman olma üzerine devam ettirecek 3.000 dolar seviyesinin önüme açıldı. 2.600-2.700 dolar bunlar görülecek rakamlar ve belirsizliğin olduğu süreçlerde altın her zaman güvenli limandır ve bu şekilde yoluna devam edecektir. Ancak zaman zaman da düzeltmeler yapacaktır.

YENİ GÖZDE GÜMÜŞ OLDU

Altın, güvenli liman olma özelliğini tekrar piyasalara göstermiştir. Özellikle de altın tarafında bu 2.700'lü rakamlar falan görülünce veya 3.000 rakamının önü açılınca artık şunu telaffuz ediyorum. Altın artık alt gelir grubunun bir yatırım aracı olmaktan çıkmıştır. Alt gelir grubunun yatırım aracı gümüştür. Orta gelir kısmen alabiliyor ve artık yatırım çeşitliliği değişti. Tabii ki halk gelir grubu burada yatırım yapmasın mı? Tabii ki yapsın. Gümüşün gram fiyatı 30 TL. O da değer artışlarına devam ediyor. O da kazandırmaya devam ediyor ve tasarruflarını bu şekilde değerlendirebilirler."

Kaynak: HABER MERKEZİ