Nakşibendiliğin İsmailağa kolunda mürid olan ve "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, "Hasan Efendi"nin şeyhliğini kabul etmediği için cemaat tarafından dışlanmıştı. Ancak bu ayrılık, cami girişine polis müdahalesiyle yeni bir boyut kazandı.

TRT'nin unutulmaz yarışma programı 'Evet-Hayır' ile tanınan Erkan Yolaç, 89 yaşında hayata veda etti TRT'nin unutulmaz yarışma programı 'Evet-Hayır' ile tanınan Erkan Yolaç, 89 yaşında hayata veda etti

Cübbeli Ahmet'in vereceği sohbet için gittiği camiye, İsmailağa Cemaati polis çağırarak Ünlü'nün destekçilerinin girişini engelledi. Bu durum, iki taraf arasındaki gerilimi artırdı ve kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.
Cübbeli-3

Cübbeli Ahmet, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Diyanete bağlı camilerde yapılacak hizmetler, doğal olarak müftülerin iznine tâbîdir. Arkadaşlar bana izin aldık dedikleri için, bizim sitemizde bu hususta bir paylaşım yapılmıştır" dedi. Ayrıca, "Bir kargaşa yaşanmasın ve tahriklere fırsat verilmesin" diyerek idarecilerin emirlerine mutlaka uyulması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, "Malûm cihetin yıldırmaları nedeniyle Hocaefendiler pazar sabahı eski HAYDER'de yapacakları sohbeti iptâl etmek zorunda kalmışlardır" ifadeleriyle konuya açıklık getirdi.

İsmailağa Cemaati ile Cübbeli Ahmet arasındaki bu gerginlik, dini cemaatler arasındaki ilişkilerin karmaşıklığını ve toplumun dini liderlere olan bağlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ