Panelistler arasında Baro Başkanı Duygu Keleş Aydın ve Trabzon Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölümü'nden Doçent Doktor Seda Gayretli Aydın da yer aldı. Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şube Kadın Komisyonu Başkanı makine yüksek mühendisi Gün Turan, panelde Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 2023 yılında 400 bin başvuru alındığını belirtti.

Bulancak’ta Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu: İntihar mı Cinayet mi? Bulancak’ta Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu: İntihar mı Cinayet mi?

Turan, ayrıca günde bin 97 kadının KADES uygulamasını kullandığını, saatte 45 ve her bir buçuk dakikada bir kadının şiddet gördüğü için kadın destek uygulamasını aradığını ifade etti. Kadın cinayetlerini durduracağız platformu raporuna göre ise 2023'te 315 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 248 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.


Erkeğin kadına şiddet uygulaması nedenleri arasında başta güç gösterisi, öfkenin dışa vurumu, kadınları korku, çaresizlik ve güvensizlik içinde yaşatarak kontrol altında tutma gayesi veya cezalandırma isteği olduğu vurgulandı.

Muhabir: BİROL SANCAK