Yılmaz, oyuncaklar, makyaj malzemeleri ve çeşitli aksesuarlarla renklendirdiği şoför mahallini adeta evindeki odasına döndürerek, tek başına direksiyon sallıyor.

9F4Bf2B3 C072 4A73 9514 D5Fdddaee137

Yılmaz'ın en büyük tutkuları araba kullanmak ve gezmek. Bu iki tutkusunu birleştirip aynı zamanda para kazanmak için tır şoförlüğü mesleğini seçti. Kocaeli'nde özel bir limanda aldığı eğitimlerin ardından tır şoförü olarak 4 yıldır ülke genelinde ve Kafkas ülkelerine yük taşımacılığı yapıyor. Yılmaz, tırın torpidosuna dantel işlemesi sererek araç kabinini oyuncaklar ve makyaj malzemeleriyle süslüyor ve bu şekilde yollarda tek başına zaman geçiriyor. Mola verdiği zamanlarda makyaj yapmayı ihmal etmeyen Yılmaz, tırın içinde kitap okuyor, yemek yiyor ve geceleri tırın içinde uyuyor.

Cf560F12 64D5 4B36 A780 Eed84171Aea4

Esra Yılmaz, tırını "Evim ve iş yerim" olarak tanımlıyor ve şunları söylüyor: "Tutkunu olduğum iki şeyi birleştirmem gerekiyordu. Biri dünyayı dolaşmak diğeri araba sürmek. Bu ikisini birleştirip hem de para kazanmalıydım. Bundan dolayı tır şoförü oldum. Kocaeli'nde özel bir limanda eğitim aldım. Daha sonra belgelerimi alarak uluslararası yollarda direksiyon sallamaya ve gaza basmaya başladım. 4 yıldır tır kullanıyorum. Bu sayede dünyayı geziyorum, araç kullanıyorum ve para kazanıyorum. Uluslararası yolculuğum ilk Sarp Sınır Kapısından Azerbaycan’a gitmekle başladı. Türkiye’nin bir ucundan başka bir ucuna diyebileceğim kadar şehir gezdim. Hedefim kendime tır almak ve kendi tırımla Asya kıtası ve Avrupa kıtasına tır yolcuğu yapmak istiyorum."

İş dünyası yemekte bir araya geldi, üretimin önemine vurgu yapıldı İş dünyası yemekte bir araya geldi, üretimin önemine vurgu yapıldı

Cdb41766 F87C 4D45 A80E E3Ebb27Fbedd

Kadın tır şoförü olarak binlerce erkek tır şoförü içinde tır kullanmanın kendisini hiçbir zaman zorlamadığını belirten Yılmaz, "Şuana kadar hiçbir şekilde sözlü yada fiziksel tacize uğramadım. Tır şoförleriyle ilgili bir algı var kesinlikle yanlış bir algı. Beni bir kardeş gibi, bir evlat gibi karşılıyorlar. Sokakta ilk karşılaşmalarımda tepkiler çok güzel. Alkışlayanlar bravo diyenler ıslık çalanlar bunlarla ilgili güzel tepkiler alıyorum, bu da beni daha fazla motive ediyor. Son yıllarda kadın tır şoförü artması beni mutlu ediyor. Sektörümüzde kesinlikle kadınlarında olması gerekiyor. Hatta zaman zaman 'Bu mesleği nasıl erkeklere kaptırmışız' diye kendimi sorguladığım anlar da oluyor. Mesleğimi seviyorum” ifadelerini kullandı.
TAKA/BİROL SANCAK 

Editör: Ayşe Sancak