Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın bakanlığı döneminde başlatılan "Enerjide tam bağımsızlık" hamlesi, meyvelerini vermeye devam ediyor. Türkiye, hem karada hem denizde doğal gaz keşiflerine hız kesmeden devam ederken, Karadeniz'deki keşfin büyük etkisiyle doğal gaz üretiminde önemli bir artış kaydedildi.

EPDK Verilerine Göre Üretim Artışı:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yıllık doğal gaz raporuna göre, Türkiye'nin toplam doğal gaz üretimi, 2023'te geçen yıla göre yüzde 113 artarak 807,3 milyon metreküpe ulaştı. Bu artışın büyük bir kısmı, Karadeniz Sakarya Gaz Sahasında yapılan keşiflerin üretime yansımasından kaynaklanıyor.
Karadeniz gazında üretim iki kat arttı - Ekonomim

Üretimde Öne Çıkan Şirketler:

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Thrace Basin Natural Gas Corporation Türkiye ve Park Place Energy Limited en fazla üretim yapan şirketler olarak dikkat çekti. Üretim yapılan illerde, Karadeniz gazının ön plana çıktığı Zonguldak ilk sırada yer aldı.

Yıllara Göre Doğal Gaz Üretimi:

  • 2019: 473,9 milyon metreküp
  • 2020: 441,3 milyon metreküp
  • 2021: 394,4 milyon metreküp
  • 2022: 379,8 milyon metreküp

Bakan Alparslan Bayraktar’ın Açıklamaları:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'nda doğal gaz üretimini artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü ve günlük doğal gaz üretiminin Mayıs ayında 5 milyon metreküpe çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Temmuz ayında yeni keşif haberleri bekleniyor.

En Fazla Doğal Gaz Çıkarılan İller:

  1. Zonguldak: 337,8 milyon metreküp
  2. Tekirdağ: 243,3 milyon metreküp
  3. Kırklareli: 108,7 milyon metreküp
  4. Düzce: 55,9 milyon metreküp
  5. İstanbul: 55,9 milyon metreküp

Berat Albayrak’ın Kitabından:

BİM'den her erkeğin hayal ettiği ürünü getirdi ama 50 bin lira BİM'den her erkeğin hayal ettiği ürünü getirdi ama 50 bin lira

Berat Albayrak, "Burası Çok Önemli" isimli kitabında enerjide tam bağımsızlık hamlesinin önemini vurguladı. Hidrokarbon aramacılığının zorluklarına değinen Albayrak, Türkiye’nin bu alandaki başarılarının ülkenin bağımsızlığını güçlendirdiğini belirtti.

Enerji alanında sürdürülen bu çalışmalar, Türkiye'nin hem Karadeniz hem de Akdeniz'deki potansiyelini değerlendirmeye devam edeceğini gösteriyor. Türkiye, enerji bağımsızlığı yolunda önemli adımlar atarken, gelecekte daha fazla keşif ve üretim artışı bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ