Milyonlarca vatandaşı rahatlatacak düzenleme hayata geçti. Artık T.C. Kimlik kartı ve ehliyet birleştirilecek. Ücretsiz olan bu işlem için nüfus müdürlüğünden randevu almak yeterli olacak.

İçişleri Bakanlığı yeni düzenlemenin detaylarını paylaştı. Kimlik kartı ve ehliyetin birleştirilmesi için yapılan yeni düzenleme, nüfus müdürlüğüne başvuru yapılması gerekiyor. 

Yeni kimlik ve ehliyet sahipleri belge olmadan ücretsiz bir şekilde 5 dakika sonra birleştirme işlemini yaptırabiliyor. Ancak eski ehliyet sahiplerinin ise önce ehliyetini yenilemesi gerekiyor. Ehliyet yenilemek için ise sadece 15 liralık bir ödeme yapılması gerekiyor.


TAMAMEN ÜCRETSİZ

İki kartı tek kartta bileştirmek isteyenler öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün randevu sayfasından online randevu alması gerekiyor. Kart birleştirme işlemi için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Çiftçilere 200 Milyon TL Ödenek Sağlıyor: Şubat Sonu Müjdesi! Tarım ve Orman Bakanlığı Çiftçilere 200 Milyon TL Ödenek Sağlıyor: Şubat Sonu Müjdesi!


EHLİYETİN YANINDA OLMASI ZORUNLU

Eğer eski kimlik varsa yapılması gerekenler değişiyor. İlk olarak yeni kimlik için başvurusu yapılması gerekiyor. Yeni kimlik için 37 TL harç bedeli ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf isteniyor. 

Yenileme sürecinde eski ehliyet veya kimliğin yanında bulundurulması zorunlu. Eski ehliyet sahiplerinin ise birleştirme işlemi öncesinde ilk olarak yeni ehliyet almaları gerekiyor. Yeni ehliyet için sadece 15 liralık bir ödeme yapılması gerekiyor.


ADRESİNİZE GELİYOR

Başvuruların yapılmasının ardından birleştirme işlemi yapılıyor. Yeni kimlik veya ehliyet belirtilen adrese gönderiliyor. Yapılan bu düzenleme, vatandaşlara her iki kartı da taşıma yükünden kurtararak kullanım kolaylığı amaçlıyor

Kaynak: Haber Merkezi