Konkordato Başvuruları Çığ Gibi Büyüyor

Geçici mühlet kararı verilen şirket sayısı, Haziran 2022'den bu yana hızla arttı ve bu yılın ilk yarısında 605'e ulaştı. Bu sayı, geçen yılın tamamında verilen 519 kararı geride bıraktı. Reel sektörde 2018 ve 2019 yıllarında kabusa dönüşen konkordatolar, bu yıl adeta freni boşalmış bir şekilde devam ediyor. Aylık bazda konkordato başvuruları son üç ayda 100’ün üzerine çıktı.

Nisan-Mayıs-Haziran Rakamları

Yeni Vergi Paketi Meclis’te: Düzenlemeye İlişkin Tüm Ayrıntılar Belli Oldu Yeni Vergi Paketi Meclis’te: Düzenlemeye İlişkin Tüm Ayrıntılar Belli Oldu

Ekonomi gazetesinden Merve Yiğitcan'ın haberine göre, nisanda 105, mayısta 172 ve haziranda 114 konkordato başvurusu yapıldı. Haziran ayında Kurban Bayramı tatili nedeniyle mahkemelerden alınan konkordato kararlarında hafif bir düşüş yaşandı. Geçen ay konkordato kesin mühlet kararı verilen dosya sayısı 43, ret kararı verilen dosya sayısı ise 42 oldu. Ayrıca 4 firma için iflas kararı verilirken, 3 dosyada tasdik kararı çıktı.

Yılın İlk Yarısı Rekor Seviyede

Ocak-Haziran döneminde toplamda 605 adet konkordato geçici mühlet kararı verildi. Geçen yılın tamamında bu sayı 519 iken, bu yıl başvuruların yoğunlaştığı açıkça görülüyor. İlk altı ayda konkordato kesin mühlet kararı verilen dosya sayısı 245, reddedilen dosya sayısı ise 275 oldu. Yılın ilk yarısında iflas kararı verilen dosya sayısı 48. En fazla konkordato kararı alınan sektörler ise tekstil ve inşaat olarak öne çıkıyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde toplam 48 konkordato kararı alınırken, inşaat sektöründe bu sayı 44 olarak gerçekleşti.

"İstismarın Önüne Geçilmeli"

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, konkordatonun istismar edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, "Bu konuyu hukuki olarak farklı ele almak için son bir yıldır gerek TOBB gerekse İSO olarak Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapıyoruz. Önerimiz, konkordato müessesinin reel sektör alacaklarını kapsamaması yönünde. Bir firma kendine konkordato ile can simidi takarken, yüzlerce firma suyun altında kalabiliyor. Her firmanın konkordato başvurusu yapması mümkün olmadığı için adalet ve vicdan duygusu zedeleniyor. Bir firma yaşatılacaksa, muhatapları da yaşatılarak bu yapılmalı" dedi.

"Mecburiyet Dışında Tercih Edilmemeli"

Servo Capital Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Kiziroğlu ise likidite sıkıntısı yaşayan şirketlerin konkordato yerine finansal yeniden yapılandırmayı düşünmeleri gerektiğini belirtti. "Konkordato, mecbur kalınmadıkça tercih edilmemeli ve dikkatle yönetilmesi gereken bir süreç. Konkordatoya başvururken, şirketin iyileştirme planı ve stratejisi net olmalı. Aksi takdirde konkordato süreci iflasla sonuçlanabilir" dedi.

Adalet Bakanlığı’nın Çalışmaları

Adalet Bakanlığı’nın konkordato başvurularının zorlaştırılması için çalışmalar yürüttüğü bilgisi de edinildi. İş dünyasının önde gelen örgütleri, konkordato kararlarındaki suiistimallerin önlenmesi ve mağduriyetlerin azaltılması için Ankara ile temaslarını sürdürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ