Merkez Bankası’nın faiz artırım kararları ile düşüş yaşayan konut satışları, 2025 yılı ortalarında veya 2026-2027 yıllarında büyük bir canlanma yaşayacak.

FAİZLERDEKİ ARTIŞ SATIŞLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ Merkez Bankası’nın politika faizini %50 seviyesine getirmesiyle, kredi kartı faiz oranları rekor seviyelere ulaştı. Bu durum, ev almak isteyenlerin planlarını askıya almasına neden oldu.

"KONUTTA BÜYÜK CANLANMA OLACAK" Ünlü ekonomist Tuna Kaya, konut piyasasında ibrenin tersine döneceğini ve büyük bir canlanma yaşanacağını şu sözlerle açıkladı:

Yıllar sonra bir ilk oldu: İkinci el araba sahiplerini üzecek olay Yıllar sonra bir ilk oldu: İkinci el araba sahiplerini üzecek olay

“Konut piyasası şu an itibariyle gözden düşmüş durumda. Ancak, 2025 yılı ilk çeyreği itibariyle küçük de olsa bir canlanma bekliyorum. 2025 yılı ortaları veya 2026-2027 yıllarında ise büyük bir canlanma olacak.”

TÜİK verilerine göre, Nisan ayında konut satışları %11,8 düşüşle 75.569 oldu ve bu rakam, 2021 yılı Mayıs ayından bu yana kaydedilen en düşük aylık satış olarak kaydedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ