Flaş karar: Kredi kartı kullananlar artık bu parayı ödeyecek Flaş karar: Kredi kartı kullananlar artık bu parayı ödeyecek

Gelecekte Kredi Kartı Kullanımında Sınırlama Bekleniyor

Konut ve taşıt kredilerindeki daralmanın devam edip etmeyeceği, kredi kartı faizlerinin artıp artmayacağı ve kredi kartı limitlerinde düzenleme olup olmayacağı konusunda tartışmalar sürüyor.

Uzman Görüşleri ve Beklentiler

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş'a göre, kredi kartı kullanımı kayıt dışı ekonomiyi önlediği için tavsiye edilen bir ödeme aracı olarak görülüyor. Ancak kredi kartı limitlerinin yüksek olması ve taksit imkanı sunması insanları gereksiz harcamalara teşvik edebiliyor. Bu nedenle sektörel anlamda bir taksit kısıtlaması ve kredi kartı limitlerinin gözden geçirileceği bir uygulamanın gündeme gelebileceği öngörülüyor.

Kredi Kartı Limitlerinde Düzenleme Bekleniyor

Kredi kartlarının toplam limitinin kişinin gelirinin 4 katını aşmaması gerektiği belirtiliyor ancak bu uygulamanın bankalar tarafından doğru uygulanmadığı ifade ediliyor. Bu nedenle kredi kartı limitlerinin düşürülmesi bekleniyor.

Faizler ve Borçlanma

Faizlerin yükselmesi veya sabit kalması, borçlanma ve harcamalarda erken karar verme gerekliliğini ortaya koyuyor. Kredi kartı faizlerinin kredi faizlerine oranla düşük seyretmesi ise uzmanlar tarafından değerlendirilmekte.

Düzenlemelerin İlerleyişi ve Beklentiler

Gelecekte kredi kartı faizleri ve limitleriyle ilgili düzenlemelerin gündeme gelebileceği öngörülüyor. Uzmanlar, tüketici açısından kredi kartı kullanımının dengeli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini vurguluyor.
KAYNAK/VATAN

Editör: Birol Sancak