Bugün itibarıyla milyonlarca kredi kartı ve banka kartı sahibini ilgilendiren önemli bir gelişme yürürlüğe girdi. BDDK'nın nisan ayında bankalara gönderdiği yazıda belirtilen temassız kart ödemelerinde şifresiz işlem limitinin 750 TL'den 1.500 TL'ye yükseltilmesi kararı, bugün itibarıyla resmen başladı.

PANDEMİ SÜRECİNDE BÜYÜK İLGİ GÖRMÜŞTÜ

Bu karar, kartlar ve mobil cihazlar üzerinden yapılan temassız ödemelerde şifresiz işlem limitinin 2 yıl aradan sonra güncellenmesini içeriyor. Koronavirüs salgınının etkisiyle 2020 yılında hız kazanan temassız ödeme yöntemleri, tüketicilerin hijyen hassasiyeti ve güvenli ödeme arayışları nedeniyle büyük ilgi görmüştü. Bu durum, temassız ödeme yöntemlerinin yaygınlaşmasına ve kullanım oranlarının artmasına sebep oldu.

Yıllar sonra bir ilk oldu: İkinci el araba sahiplerini üzecek olay Yıllar sonra bir ilk oldu: İkinci el araba sahiplerini üzecek olay

GÜVENLİK VE KOLAYLIK BİR ARADA

BDDK'nın aldığı bu yeni karar ile birlikte, temassız ödeme işlemlerinde güvenlik ve kolaylık bir arada sunuluyor. Artık tüketiciler, 1.500 TL'ye kadar olan alışverişlerinde herhangi bir şifre girmeden ödeme yapabilecekler.

Muhabir: TUNCAY UÇKUN