Kripto Varlıklar Devlet Güvencesinde

Sermaye Piyasası Kanununda yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemelerle birlikte, kripto varlıklar ilk kez "gayri maddi varlık" olarak tanımlandı ve devlet güvencesi altına alındı. Kripto varlık alanında faaliyet göstermek isteyenler için Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) izni gerekecek ve lisans başvurusu için bir aylık süre tanınacak.

SPK'dan İzin Alma Zorunluluğu

Kripto varlık alanında faaliyet göstermek isteyen şirketler, SPK'dan izin almak zorunda olacak. İzinsiz faaliyet gösterenlere üç yıldan beş yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Ayrıca, kripto varlık platformlarında gerçekleşen tüm transferler kayıt altına alınacak.

SPK'nın Yetkileri ve Düzenlemeler

Sermaye Piyasası Kurulu, kripto varlıklara ilişkin düzenleyici işlemler tesis etmek, özel ve genel nitelikte kararlar almak ve tedbir ve yaptırım uygulamak konusunda yetkili olacak. SPK, kripto varlık hizmet sağlayıcıları ile müşterileri arasındaki sözleşmelerin düzenlenmesine, kapsamına, değiştirilmesine, ücret ve masraflara, sözleşmenin sona ermesine, feshine ve bu sözleşmelerin içeriğinde yer alması gereken asgari hususlara ilişkin belirlemeler yapabilecek.

Aile aracı 651 bin liraya düştü: 10 gün daha satılacak Aile aracı 651 bin liraya düştü: 10 gün daha satılacak

Zorunlu Listeleme Prosedürleri

Kripto varlık platformlarının, kendi nezdinde işlem görecek veya ilk satış ya da dağıtımı yapılacak kripto varlıkların belirlenmesine ve bunların işlem görmesinin sonlandırılmasına ilişkin yazılı listeleme prosedürü oluşturması zorunlu olacak. Bu konuda Kurul tarafından ilke ve esaslar düzenlenebilecek.

Fiyatlarda Artış Bekleniyor

Bu düzenlemeler, Türkiye'de kripto varlık piyasasında daha güvenli ve düzenli bir ortam oluşturmayı amaçlıyor. Kripto varlık alanında faaliyet göstermek isteyen şirketler için daha sıkı kontroller ve düzenlemeler getirilirken, yatırımcıların güvenliği de artırılmış olacak. Yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte, kripto varlık piyasasında önemli değişiklikler ve fiyat artışları bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ