Yerli ve yabancı olmak üzere dünyanın her noktasından ziyaretçilerin tutkusu haline gelen Kümbet' te o yıllarda yıkım olacağının duyumunu alan yaylacı halk ise isyan etmişti. İddiaya göre Giresun Valiliği tarafından TOKİ'ye devredilerek daha modern hale getirilmesi planlanan turistik yerde kasaba halkı buna müsaade etmeyeceklerini, gerekirse eylem yapacaklarını ileri sürerek, modern yapmak adı altında yeniden inşa edilmesi planlanan bu turistik yere darbe vurulmasına müsaade etmeyeceklerini belirtmişlerdi. Ancak yıkım olayından sonradan vaz mı geçildi bilinmiyor. Şimdilik ses seda olmasa da yakın tarihlerde hayatını kaybeden ve o yıllarda gazetemize konuşan Kümbet Muhtarı Ahmet Çoruh, 150 yıllık belki de daha fazla geçmişi olan antik yeri kimseye teslim etmeye niyetlerinin olmadığını belirterek buna müsaadelerinin olmayacağını belirtmişti.

Rize'de AVM'nin yılbaşı süslemeleri tartışma konusu oldu Rize'de AVM'nin yılbaşı süslemeleri tartışma konusu oldu

MUHTARLAR DA YIKIM HABERİNE ATEŞ PÜSKÜRMÜŞTÜ

Dönemin Kümbet Köyü Muhtarı Ahmet Çoruh ve Dereli Uzundere köyü muhtarı Celal Mert söz konusu yıkım ile ilgili olarak tepkilerini gazetemize değerlendirmişti. Muhtar Ahmet Çoruh ve Celal Mert, "Burası hem köy hem yayla statüsünde asırlara dayanan geçmişi olan bir turistik değer. Yıkım olması halinde birçok yaylacı esnaf ve aileler mağdur olacak, zarara uğrayacak. Peki bu zararımızı kim karşılayacak? Burada zaten esnaf insanların çoğunluğu kiracı. Kimileri yeni inşaatlar evler yapmış kimileri de inşaat çalışmalarına başlamış devam ediyor. Bu insanların bu kadar emekle inşa ettikleri çalışmaların eserleri hesapsızca düşüncelerle yok edilemez" diyerek deklarasyon yapmışlardı.


Çoruh," Sayın Valimize Çifteoluk mevkiinden Kümbetimize kadar olan mesafeye yönelik çok önemli projeler sunduk. Ne yazık ki cevap alamadık. Mesela turistik bölgemizde balık lokantası, yöresel kıyafetlerin satılabileceği mekanlar, yöresel yemeklerimizin bulunabileceği tesisler gibi yerli yabancıların faydalanabileceği noktaların oluşturulması yönünde proje hazırladık. Takdir etti ancak bayağı süre geçmesine rağmen aktif valimizden neden bu kadar yanıt gecikti açıkçası merak ediyoruz" diyerek dert yanmıştı. Şimdi Kümbet Yaylası'nda yıkım olacak mı veya projeler hayata geçecek mi merak konusu.
TAKA/BİROL SANCAK