Ürünler Raflardan Kaldırılıyor: Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketicileri yanıltıcı etiketlerle mücadele kapsamında yeni düzenlemeleri hayata geçirdi. Gerçeği yansıtmama potansiyeli bulunan ve tüketicileri yanıltabilecek ifadeler içeren ürünler, artık market raflarından kaldırıldı.

A101, Bim, ŞOK, Migros ve daha birçok zincir markette satışı yasaklanan ürünler açıklandı. İçeriği gerçekte bulunmayan ancak ambalajlarında yanıltıcı ifadeler kullanılarak satılan ürünler, tüketicileri aldatıcı olduğu gerekçesiyle raflardan kaldırıldı.

İçeriklerle Uyum Sağlanacak: Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği düzenlemeler kapsamında, tüketicilerin korunması ve adil bir ticaret ortamının sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda, piyasada bulunan ürünlerin içerikleriyle uyumlu etiketlere sahip olması sağlanarak güvenilir bir alışveriş ortamı oluşturulması hedefleniyor.

Hangi Ürünler Raflardan Kaldırılacak? Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, "Muz Aromalı Süt" ifadesi "Muzlu Süt" olarak değiştirilecek. "Çilek Aromalı" gofretler için ise "Çilekli Gofret Aroması" ifadesi kullanılamayacak.

Margarin ambalajlarında bulunan "Tereyağı Keyfi" ifadesi ve süt bulunmayan buzlu ürünlerin üzerinde yer alan "Dondurma Lezzeti" ifadesi de yasaklılar listesine alındı.

Bayram tatilinin ilk 5 gününde trafik kazalarında 38 kişi öldü, 5 bin 26 kişi yaralandı Bayram tatilinin ilk 5 gününde trafik kazalarında 38 kişi öldü, 5 bin 26 kişi yaralandı

Limon suyu izlenimi veren limon aromalı sosların da 31 Aralık 2024 tarihinden itibaren yasaklandığı belirtildi. Bu ürünlerin adının, tüketicileri yanıltıcı olabileceği gerekçesiyle değiştirilmesine karar verildi.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU