Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyonu değerlendirerek, "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" dedi. Enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarına dikkat çeken Karahan, "Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz" diye konuştu.

Faiz Artışları ve Enflasyon Trendleri

Sıkılaştırma politikası kapsamında, Merkez Bankası (TCMB) politika faizini kademeli olarak artırdı. Mart 2024'te son yapılan faiz artışı ile birlikte politika faizi yüzde 50 seviyesine ulaştı. TCMB, son üç aydır ise faiz oranını sabit tutmayı tercih etti. Mayıs 2024'te yıllık enflasyon yüzde 75,45 ile son 20 yılın en yüksek seviyesini gördü. Sonrasında düşüş trendine giren enflasyon, Haziran ayında yüzde 71,60'a geriledi.

Talepte Dengelenme ve Para Politikası

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğunu belirterek bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyacaklarını söyledi. "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"Tek Bir Veri Üzerinden Çıkarım Yapmak Sağlıklı Olmaz"

"Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" diyen Karahan, enflasyonu düşürme konusunda "son derece kararlı" olduklarını vurguladı. "Talepte dengelenme belirtileri ortaya çıkıyor" diyen Karahan, bunun fiyatlara da yansımaya başladığını gördüklerini ancak tek bir veri üzerinden çıkarım yapmanın sağlıklı olmadığını ifade etti. "Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz. Merkez Bankası kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ediyoruz" dedi.

Yıl Sonu Enflasyon Beklentileri

Kamuda Maaş Ödemelerine Yeni Ayar! Artık Emanet Hesabına Yatırılacak Kamuda Maaş Ödemelerine Yeni Ayar! Artık Emanet Hesabına Yatırılacak

TCMB Haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayan düşüş ile yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor. Reuters anketinde piyasanın yıl sonunda enflasyon beklentisi ise yüzde 42 civarında.

Kaynak: HABER MERKEZİ