TBMM Başkanlığına sunulan 2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde kamu görevlilerinin fazla çalışma ücretleri yeniden belirlendi. Halen 5.40 TL olan saat başına ödenen fazla çalışma ücreti ocak ayından itibaren yüzde 87 oranında artırılarak 10.10 TL olacak.

Bakanlık özel kalemleri ile üst düzey görevlilerin makamında çalışan personele yapılacak fazla mesai ücreti de 5.70 TL’den 10.70 TL’ye çıkartılacak. Fazla çalışma ücreti bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ayda 90 saati, bakanlıklardaki kurul başkanı, genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, vali, general ve amiral ile kuvvet komutanlıklarının daire başkanı ve daha üst pozisyonundaki yöneticilerle birlikte çalışan personele yapılacak fazla mesai ücreti de makam başına ayda toplam 450 saati aşamayacak.

Düşük faizli konut kredisi şartları belli oldu! Düşük faizli konut kredisi şartları belli oldu!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar ile atölye ve birimlerde döner sermaye işlerinde çalışanlara ödenen saat başı fazla çalışma ücreti 22.10 TL’den 41.20 TL’ye yükseltilecek.

BELEDİYE PERSONELİNİN FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ YÜZDE 86 ARTACAK

Belediyeler ile bunlara bağlı kuruluşlarda zabıta ve itfaiye hizmetlerinde görev yapanlara ödenen fazla çalışma ücretleri yüzde 86 oranında artırılacak. Aylık ödenecek fazla çalışma ücretinin üst sınırı Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehirlerinde 1.760 TL’den 3.280 TL’ye, bu üç il dışındaki büyükşehirlerde ve nüfusu 1 milyondan fazla olan yerleşim bölgelerinde 1.325 TL’den 2.470 TL’ye çıkartılacak.

HARCIRAHLAR YÜZDE 85-100 ARASINDA ARTIRILACAK

Gelecek yıl kamu görevlilerinin yurt içi harcırahlarına da yüzde 85 ile yüzde 100 arasında zam yapılacak. Harcırah artışı düşük maaşlı memurlara daha yüksek olacak şekilde artırılacak.
HABER TÜRK/AHMET KIVANÇ