Geçen ay gerçekleştirilen toplantıda politika faizi, 250 baz puanlık bir artışla yüzde 42,5'e çıkarılmıştı.PPK beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) bir kez daha 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e yükseltileceğini tahmin ediyor.

Merkez Bankası 5

Devlet Dört Koldan Evlenenlere Destek: Çeyiz Parası, Devlet Katkısı ve Faizsiz Finansman! Devlet Dört Koldan Evlenenlere Destek: Çeyiz Parası, Devlet Katkısı ve Faizsiz Finansman!

Bu kararın, ekonomik göstergeler ve enflasyonla mücadele çerçevesinde alınması bekleniyor. Yıl sonu politika faizi beklentileri ise PPK anketine katılan ekonomistler arasında medyan olarak yüzde 38,75 olarak belirlendi.

0X0 2024 Yol Ve Yemek Parasi Ne Ucretleri Ne Kadar Oldu Asgari Ucret Zammi Ile Aylik Yol Parasi Kac Tl Oldu 1703767123547

Merkez Bankası'nın bu kararıyla, ekonomi aktörleri ve piyasalar arasında faiz politikasındaki geleceğe dair beklentiler daha da şekillenecek.Faiz kararı, Türkiye'nin ekonomik istikrarını sürdürme çabaları ve enflasyonla mücadele stratejisinin bir parçası olarak değerlendirilecek. Saat 14.00'te açıklanacak faiz kararı, finans dünyasında geniş bir ilgiyle bekleniyor.

TAKA/AYŞE SANCAK 

Editör: Ayşe Sancak