Meteoroloji'nin günlük hava durumu değerlendirmesinde şu bilgiler verildi: "Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Hatay çevreleri, Güneydoğu Anadolu'nun güneyi yağmur ve sağanak yağışlı, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Sivas, Kastamonu, Ardahan çevreleri ve Ağrı'nın güney kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Muş'un güneyi ve Siirt'in doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar, Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Trabzon, Rize, Artvin, Giresun illerinin yüksekleri, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara'nın batısı ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır."

Toplu Taşıma Kullanıcılarına Müjde: İlk 35 Dakika Ücretsiz! Toplu Taşıma Kullanıcılarına Müjde: İlk 35 Dakika Ücretsiz!

AKOM'un verdiği bilgilere göre, sıcaklığın 16-25 Ocak tarihlerinde mevsim normalleri veya normallerin 1 ila 3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Rüzgarın, Marmara ve Orta Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi öngörülüyor.

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise şu tahminlerde bulundu: "Bugün Muş ve Siirt'te kuvvetli kar yağışları beklenirken, Bitlis, Hakkari, Trabzon, Rize, Artvin, Giresun illerinin yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışları olacak. İstanbul'da kar olasılığı azaldı ve sıcaklıkların yükseleceği belirtiliyor. Ancak gelecek haftalarda tekrar kar yağışı olasılığının göz ardı edilmemesi gerekiyor. İstanbul bugün en soğuk günlerden birini yaşayacak ve 4 dereceye kadar düşecek. Pazartesi sıcaklıklar 6-7 dereceye çıkacak. Salı günü ise yağmurun kuvvetli olarak görülmesi bekleniyor."

Yağışların etkisi altında bulunan bölgelerde ulaşımda aksamalar, su baskını, buzlanma ve don olayları gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması önem taşıyor. Hava durumuyla ilgili güncel bilgileri takip etmek ve gerekli tedbirleri almak önemlidir.
TAKA/TUNCAY UÇKUN 

Editör: Ayşe Sancak