Trabzon'da Özel Gereksinimli Bireyler İçin Farkındalık Etkinliği Trabzon'da Özel Gereksinimli Bireyler İçin Farkındalık Etkinliği

Giresun'da, Mustafa Kemal Atatürk'ün Muhafız Alayı Komutanı Topal Osman Ağa, ölümünün 101. yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı. Topal Osman Ağa'nın mezarı başında düzenlenen törene, kesin olmayan sonuçlara göre Giresun Belediye Başkanlığını kazanan Fuat Köse, AK Parti Giresun Milletvekilleri Nazım Elmas ve Ali Temür, MHP Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, Osman Ağa'nın yakınları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Osman Ağa Meydanı'nda bulunan Osman Ağa ve Giresun Uşakları anıtının önünde gerçekleştirildi. Anıt önünde çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Milli mücadele kahramanları ve Atatürk'ün Muhafız Alay Komutanı Topal Osman Ağa için düzenlenen ikinci anma töreni ise Osman Ağa'nın mezarının bulunduğu Giresun Kalesi'nde gerçekleştirildi. Burada Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Topal Osman Ağa'nın vefatının yıldönümünde düzenlenen bu törenlerle, milli mücadele döneminin önemli kahramanlarından biri olan Osman Ağa'nın aziz hatırası yaşatılmış oldu.

Muhabir: TUNCAY UÇKUN