Kamu borçlarını zamanında ödemeyenler için faiz oranı yüzde 4.5 olarak belirlendi. Bu oran, Motorlu Taşıtlar Vergisi, emlak vergisi, harç ve trafik cezası borçlarını kapsıyor. Borçlular, bu yeni oran doğrultusunda borçlarını ödemek için harekete geçmeli.

21 Mayıs'tan önce 10 bin lira vergi borcu olan bir mükellef, 1 aylık gecikme için 350 lira faiz öderken, yeni düzenleme ile bu miktar 450 liraya çıkacak. Borç 12 ay boyunca ödenmediğinde, bileşik faizle birlikte toplam maliyet yüzde 69.58’e ulaşacak. Bu nedenle, borçların zamanında ödenmesi önemli hale geliyor.

Bankalardan Bayramda Rekor Faiz: 235 Bin TL ile 1 Ayda Köşeyi Dönme Fırsatı... Bankalardan Bayramda Rekor Faiz: 235 Bin TL ile 1 Ayda Köşeyi Dönme Fırsatı...

Kamuya ait borçları olan vatandaşları ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Trafik cezası, harç ve vergi borcu olanları ilgilendiriyor. İşte ayrıntılar...

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), emlak vergisi, harç, idari para cezası ve trafik cezası borçlarını zamanında ödemeyenlere, her ay için ayrı ayrı yüzde 4.5 faiz uygulanacağı duyuruldu. Bu oran, 21 Mayıs'tan önce yüzde 3.5 olarak belirlenmişti.

21 Mayıs'tan önce, 10 bin lira vergi borcu olan bir mükellef, 1 aylık gecikme için 350 lira faiz öderken, bu tarih sonrası her 1 aylık gecikme için 450 lira ödeyecek. Eğer bu borç 12 ay boyunca ödenmezse, bileşik faizle birlikte toplam maliyet yüzde 69.58’e ulaşarak, 10 bin liralık borç 16 bin 958 liraya çıkacak.

Bu karar, parasını mevduatta tutup vergi borcunu ödemeyi erteleyenleri yakından ilgilendiriyor. Gecikme cezalarının mevduat faiz oranlarına yaklaşması, bakanlığın kamu alacaklarını tahsil etmesini kolaylaştırmayı amaçlandığı belirtildi.

Örneğin, 10 bin liralık vergi borcu olan bir vatandaş, 21 Mayıs'tan önce 1 aylık gecikme için 350 lira faiz öderken, bu tarihten itibaren her 1 aylık gecikme için 450 lira faiz ödeyecek. Eğer bu borç 12 ay boyunca ödenmezse, bileşik faizle birlikte toplam maliyet yüzde 69.58’e ulaşacak ve borç 16 bin 958 liraya çıkacak. Bu nedenle, borcu olanların bir an önce bu kamu borcunu ödemesi avantajlıdır.

TECİL FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği ile tecil faiz oranları da yükseltildi. Tebliğe göre, yıllık yüzde 36 olan tecil faizi oranı yüzde 48'e çıkarıldı. 21 Mayıs’tan itibaren yapılan başvurulara dayalı olarak tecil edilen kamu alacaklarına yıllık yüzde 48 tecil faizi uygulanacak. Mükellefler, vergi borçlarını ödeyemediklerinde borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebiliyorlar ve bu durumda tecil faizi devreye giriyor.

Trafik Ceza Konusu    2024 Trafik Cezaları
Alkollü araç kullanma cezası (ilk yakalanma)    6.439 TL
Alkollü araç kullanma cezası (ikinci yakalanma)    8.075TL
Alkollü araç kullanma cezası (üçüncü yakalanma)    12.977TL
Uyuşturucu/uyarıcı listeleri ya da alkolün kanındaki miktarı tespit etmek amacıyla testi kabul etmemek    18.452TL
Aracı kurumuz kullanmamak    10.917TL
 

Kaynak: HABER MERKEZİ