Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 8. yargı paketi çalışmaları sırasında genel af beklentilerine açıklık getirdi. Tunç, kısa süre içinde TBMM'ye sunulacak pakette cezaevinde bulunan tutuklular için genel affın düşünülmediğini belirtti.


İLK BİLGİLER

65 maddeden oluşan paketin 22 farklı kanunun 105 maddesinde değişiklik yapılması öngörülüyor. Değişikliklerin en dikkat çeken maddelerinden biri de evlenen kadınların soyadı kullanma hakkı.

Basın İlan Kurumu'ndan, internet haber sitelerine müjde! Basın İlan Kurumu'ndan, internet haber sitelerine müjde!

Mevcut durumda iki soyadı kullanabilen kadınlara, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla soyadı değişikliği yapmama, yani sadece evlilik öncesindeki soyadını kullanma hakkı tanınacak.

İnfaz süresine göre, yatarı bulunmayan mahkumiyetlerde de artık hapis cezası olacak. Suçlu, 1 ay hapis cezası almış olsa bile cezasının en az yüzde 40'nı yani 12 gününü cezaevinde geçirmesi gerekecek.

Böylece denetimli serbestlik, 1 yıl uygulanmak yerine cezayla ortantılı olacak.


YENİ LİMİT

Adli para cezalarında ön ödemenin taban limiti ise 30 liradan 100 liraya yükselecek ve üst sınır 500 lira olacak. Hapis cezasının para cezasına çevrilmesindeki miktar, 100 lira ile 500 lira arasındaki bir rakamın gün ile çarpımıyla belirlenecek.

Kaynak: Haber Merkezi