MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut  Asmalı’nın da katılığı kongrede divan başkanlığını MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Mesut İskenderoğlu yaptı. İskenderoğlu, Trabzon ile Batum arasındaki hem sosyal hem ticari ilişkilerin tarihten beri güçlü olduğunu ifade ederek, “Bugün de Trabzonlu bir çok iş adamının Batum’la ticari faaliyetleri olup bölgede ciddi yatırımları vardır” dedi.

CİDDİ TİCARİ FAALİYET

İskenderoğlu, “MÜSİAD olarak ülke içinde olduğu gibi dünyanın pek çok noktasında şube ve temsilciliklerimiz var. Bunlardan biri de Batum şubemiz. Batum şubemizin 4. Olağan genel kurulunu MÜSİAD Genel Başkanımız Sayın Mahmut Asmalı ve genel başkan yardımcıları,  bir çok şube ve temsilcilikten katılımlarla icra ettik. Batum şubemizle Trabzon şubesi olarak çok sıkı diyaloğumuz var. Sağolsunlar bizleri de  genel kurul divan başkanı olarak seçtiler, genel kurulumuzu güzel bir şekilde icra ettik. Seçilen Hamza Köse başkanımızı ve yönetimini tebrik ettik.  Batum özellikle son dönemde turizm ve ticaret alanında büyük gelişmeler gösteren bir şehir. Trabzon’umuzdan da bölgeye gıda, giyim, sağlık turizmi, inşaat malzemeleri gibi bir çok alanda ticari faaliyet söz konusu. Bölgeye olan ihracatımızın artırılması için MÜSİAD üyelerimizin yoğun bir gayreti var” diye konuştu.

KARŞILIKLI İLİŞKİ ÖNEMLİ

Gümrüklerde oluşan kuyruklara da değinen İskenderoğlu, “özellikle gümrükte oluşan TIR kuyrukları gerçekten büyük bir sorun. Ciddi zaman ve para kaybına sebebiyet veriyor. Çok yoğun bir talep var bu görülüyor ama yine de bunun makul bir şekilde halledilmesi de gerekiyor. Gümrükleme ve sınır geçiş işlemlerinin hızlandırılması için personel sayısının artırılması ve daha etkin bir çalışma sisteminin oluşturulması büyük önem arz ediyor. Karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ticari hayatın da gelişmesine katkı sunacaktır. Bu sebeple bizler de şubeler arası diyaloğun gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerine yer verdi. tek liste ile gidilen kongrede Hamza Köse yeniden başkan seçildi.
AYTEKİN AKAY