Kadın Boğacı Nezafet Sılacı


Festival alanında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, kadın boğacı Nezafet Sılacı, ‘Tori’ isimli 590 kilogramlık boğasıyla arenaya çıktı. Genelde erkeklerin yer aldığı güreşlerde Sılacı’nın sergilediği ustalık ve cesaret, izleyenleri adeta büyüledi. İzleyiciler, boğasıyla kurduğu iletişimi ve cesur performansını ayakta alkışladı.

Kadınların Her Alanda Var Olabileceğini Gösterme İsteği


Nezafet Sılacı, güreşe olan tutkusuna evlendikten sonra başladığını ifade ederek, “Kadınların her alanda var olabileceğini göstermek istiyorum. Boğamız derece yapan bir boğa. Kafkasör’de yenildi fakat sıkıntı yok. Gönülleri kazandı. Seneye bir kez daha hazırlanacağız. Biz bu işi parası için yapmıyoruz; bizim için büyük gurur,” dedi.

"Vargit": Akçaabat'ın Edebi Portresi "Vargit": Akçaabat'ın Edebi Portresi

Festival Organizasyonu ve Etkinlikler


Festival organizatörleri, Nezafet Sılacı’nın performansının festivale ayrı bir renk kattığını ve geleneksel boğa güreşi kültürüne yeni bir soluk getirdiğini ifade etti. Artvin'deki Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali, yerli ve yabancı binlerce katılımcıyı ağırlarken, boğa güreşleri etkinliğe olan ilgiyi artırdı.

Sonuç


Nezafet Sılacı’nın cesur ve yetenekli performansı, kadınların her alanda var olabileceğini bir kez daha kanıtladı. Kafkasör Festivali'nde sahne alan Sılacı, izleyicilerden büyük alkış alırken, festivale katılanların unutulmaz anlar yaşamasını sağladı. Bu tür etkinlikler, geleneksel kültürlerin yaşatılmasına ve kadınların her alanda var olabileceğinin gösterilmesine katkı sağlıyor.

Kaynak: İHA