Nisan Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, 25 Nisan Perşembe günü toplandı ve saat 14.00'te faiz kararını açıkladı.

Geçen Ayın Durumu: Mart ayında TCMB, politika faizini yüzde 45'ten 500 baz puanlık artışla yüzde 50'ye yükseltmişti.

İhtiyaç Sahiplerine Duyuru! Başvurana Faizsiz 30 Bin Lira Kredi! İhtiyaç Sahiplerine Duyuru! Başvurana Faizsiz 30 Bin Lira Kredi!

Beklentiler ve Anket Sonuçları: AA Finans'ın anketine göre, 16 ekonomistin katılımıyla yapılan değerlendirmede, ekonomistlerin politika faizi için medyan beklentisi yüzde 50 seviyesindeydi. Ancak beklentiler, yüzde 50 ile yüzde 55 arasında dağılım gösteriyordu.

Yıl Sonu Beklentileri: Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı yüzde 45 olarak belirlendi.

Yabancı Uzmanların Görüşleri: Bazı yabancı uzmanlar, TCMB'nin politika faizini sabit bırakacağını tahmin ederken, bazıları ise iletişim ve piyasa koşullarına bağlı olarak faizlerin sabit bırakılacağı öngörüsünde bulundu.

Enflasyon ve Liranın Durumu: Nisan ayına ilişkin enflasyon verileri 3 Mayıs'ta açıklanacağı için fiyat dinamiklerindeki iyimser eğilimin teyit edilmesi bekleniyor. Liranın döviz karşısındaki performansı ise ikinci ve üçüncü çeyrekte güçlenmesi bekleniyor.

Yıl Sonu Politika Faizi Beklentisi: Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentisi yüzde 45 olarak belirlendi.


Bu gelişmeler ışığında, piyasalar TCMB'nin açıklayacağı faiz kararını ve bankanın geleceğe yönelik politika duruşunu yakından takip ediyor.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU