Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, obezitenin artık küresel bir sorun haline geldiğini ve birçok kronik hastalığa davetiye çıkardığını belirtti. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivitenin obezitenin önlenmesinde önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Turan SET: Sağlık Haftası Dolayısıyla Sağlıklı Yaşam Tarzı Üzerine Önemli Açıklamalarda Bulundu Prof. Dr. Turan SET: Sağlık Haftası Dolayısıyla Sağlıklı Yaşam Tarzı Üzerine Önemli Açıklamalarda Bulundu

Uysal, ayrıca obeziteyle mücadelede uyulması gerekenler konusunda şu önerilerde bulundu: Günlük taze sebze ve meyve tüketimi, yetişkinlerde haftada en az 5 gün ve en az 30 dakika orta şiddetli yürüyüş, çocukluk çağında ise en az 5 gün en az 60 dakika orta ve yüksek şiddetli fiziksel aktivite. Ayrıca hızlı, ayaküstü ve sıklıkla atıştırmalık beslenmeden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Uysal, etkinliğin obezite ve beslenme konusunda personel ve vatandaşlar arasında farkındalık, bilgi ve bilinçlenme oluşturmasını umduklarını belirterek, obezite ile ilgili sorun yaşayanların hastanenin dahiliye ve diyet polikliniklerine başvurabileceğini sözlerine ekledi.

Muhabir: TUNCAY UÇKUN