Dut pekmezinin kendine özgü kokusu ve lezzetiyle dikkat çektiğini belirten Ordu'daki üreticiler, bu geleneği yaşatmanın önemine vurgu yapıyorlar. Kadınlar, akşamdan topladıkları dutları sabahın ilk ışıklarıyla kazanlarda kaynatmaya başlıyorlar. Yaklaşık 10 saat süren kaynatma işlemi sonucunda elde ettikleri pekmezi hem kış aylarında tüketiyorlar hem de satışını yaparak gelir elde ediyorlar.

Fatsa ilçesinde Yalıköy Mahallesi'nde pekmez üreten Seniye Ulu, süreci şu şekilde anlatıyor: "Akşam saatlerinde dutları toplayarak işe başlıyoruz. Sabahın erken saatlerinde kazanlarda kaynatmaya bırakıyoruz ve yaklaşık 10 saat boyunca sürekli olarak kaynatıyoruz. Toplam süre bir günü geçiyor. Elde ettiğimiz pekmezleri hem kendi ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz hem de satışını yapıyoruz. Bu pekmezler doğal, katkısız ve şifa deposu olarak biliniyor. İçerisinde hiçbir şekilde şeker bulunmuyor, tamamen doğal bir ürün."

Yaylada 'Özel' Buluşma! Başkan Genç'ten Anlamlı Kahvaltı Yaylada 'Özel' Buluşma! Başkan Genç'ten Anlamlı Kahvaltı

Ordu'da devam eden bu geleneğin, hem kültürel mirasın korunması hem de yerel ekonominin desteklenmesi açısından büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Muhabir: Neziha Çakıroğlu