Araklı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Avni Coşkun'dan Engelli Okulu Müjdesi Araklı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Avni Coşkun'dan Engelli Okulu Müjdesi

Buna göre; 
Ortahisar Belediyesinin SGK ödemeleri, vergiler, vergi yapılandırmaları, çeşitli ücret ve kesintiler, krediler, kredi faizleri, katılım payları, piyasaya borçları gibi kalemler dikkate alındığında, 5 Nisan 2024 tarihi itibarıyla toplam borcunun 517 milyon 174 bin 135 TL olduğu,
Ortahisar Belediyesinin bağlı iştiraklerinden olan ORBEL’in personel borçları, vergiler, SSK ödemeleri, yapılandırılmış vergi borçları ve banka nakitleri dikkate alındığında, 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla toplam borcun 321 milyon 724 bin 470 TL olduğu,
Yine Ortahisar Belediyesinin bir diğer iştiraki olan ORKENT’in SSK, vergi, vergi yapılandırması, piyasa borçları, banka nakitleri ve kasa dikkate alındığında, 31 Aralık 2024 tarihi itibarıyla toplam borcun 10.000.000 TL olduğu görülmektedir. ORKENT’in 31 Mart 2024 tarihli mizanı bu borca eklenmemiştir.
Bu sonuca göre Ortahisar Belediyesi ve iki bağlı iştirak olan ORBEL ve ORKENT’in toplam borcu, ekteki tabloda da görüldüğü gibi 856 milyon 957 bin 739 TL’dir.

BORÇ DURUMU
ORTAHİSAR    517.174.135
ORBEL    321.724.470
ORKENT    10.000.000
PETROL BORCU    8.059.134
      
TOPLAM    856.957.739

“Matematik yalan söylemez” diyen Başkan Kaya, mevcut borçlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“109 MİLYON DEDİKLERİ BORÇ, DÜNKÜ TOPLANTIDA NASIL 596 MİLYONA ÇIKTI?”
“Önceki dönem Belediye Meclis üyemiz olan Cüneyt Zorlu, Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti. Önergede birçok soru vardı ama sorulardan biri de, “Artı-eksi yüzde üç yanılma payıyla belediyemizin toplam borcu ne kadardır?” şeklinde idi. Bu soruya Ahmet Bey’in Yazı İşleri Müdürlüğü aracılığı ile verdiği cevapta, borcun 109 milyon 877 bin lira olduğu ifade edildi. Şu anda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ahmet Metin Genç’in dünkü Meclis Toplantısında, bizim göreve geldikten sonra açıkladığımız 800 milyon TL’lik borca itiraz ederek, Ortahisar Belediyesinin borcunun 596 milyon olduğunu ifade etmesini hayretle karşıladık. 
Bize seçimden hemen önce borcun 109 milyon olduğunu söyleyen Genç’in, dünkü toplantıda borcu 596 milyona çıkarması da önemli bir gelişme! Matematik yalan söylemez. Biz hesap-kitap yaptık, birim müdürlerinden bilgi aldık. Ulaştığımız rakam, yukarıda da ayrıntıları verildiği gibi, 856 milyon 957 bin 739 TL’dir. 
Biz verilerimizi doğru ölçeceğiz ki, belediyemizi doğru yönetelim. Ölçemediğiniz veriyi yönetemezsiniz. Kuyumcu hassasiyetiyle hareket ediyor ve hesap yapıyoruz. 
Cüneyt Bey’in Büyükşehir Meclisindeki açıklamasından sonra, Sayın Genç yapıcı bir konuşma yaptı. Ben de, bunun üzerine kendisine teşekkür ettim. “Borcun 596 milyon TL olduğu için teşekkür ettim” algısını yaratmaya çalışanlara, kamuoyunun yanıltılmasına müsaade etmem. Biz polemik derdinde değiliz! Gerçekler bilinsin istiyoruz. Bizim derdimiz budur”.

“TRABZONUMUZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRECEĞİZ”
Biz bahane üretmiyoruz, her şekilde Trabzonumuza verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. İlk önceliğimiz, Kent Lokantası açmak olacak, sonrasına ilişkin de yapacağımız projeleri yapma gayretinde olacağız. Biz bahane ve mazeret üretmiyoruz. Hakikatin bilinmesini istiyoruz. Pankart asıp ajite etmek de istemedik! Tıpkı Sayın Genç’in yaptığı gibi, konuşulması gereken yerde bunu konuştuk. Kendisi de dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 2023 yılı Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporu görüşmelerinde toplam borcu dile getirdi. Biz de aynı şeyi Ortahisar Belediye Meclisi’nde yaptık. Dolayısıyla bize ‘Borcu neden oradan konuştunuz’ gibi bir eleştiri getiren Genç, aynı şeyi kendi belediyesiyle ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapmıştır. Orada da önceki Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile çelişkiye düşmüştür! Murat Bey’in açıkladığı 1 milyar 600 milyon borç ile Ahmet Bey’in açıkladığı 1 milyar 784 milyon TL’lik borç da aynı değildir.
“AHMET METİN GENÇ’İ ANLIYORUZ AMA…”
Elbette bir belediye başkanı için 10 yıl boyunca yönettiği belediyeden ayrılırken arkasında 856 milyonluk bir borç bırakarak gitmesi rahatsız edici bir durumdur. Biz Sayın Genç’in durumunu anlayabiliyoruz ancak halkımıza şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışla belediyemizi yöneteceğimizin sözü verdik. Bu sözümüzün her zaman arkasında olacağız, bu nedenle kamuoyunun doğru ve gerçek bilgilere ulaşması adına bu açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur”

Muhabir: AYTEKİN AKAY