Projenin Amaçları ve Başarıları

Proje, işitme ve konuşma engelli bireylerin toplumla iletişimini güçlendirmeyi ve kamuoyunda bu bireylere yönelik farkındalığı artırmayı amaçladı. Ayrıca, projeye katılan öğrencilerin empati becerilerinin geliştirilmesi ve işaret diline dair bilginin yaygınlaştırılması hedeflendi. Proje kapsamında Trabzon’un 18 ilçesinin işaretlerinin belirlenmesi gibi yenilikçi adımlar atıldı.

Yöneticilerin ve Koordinatörün Görüşleri

Ortahisar Belediyesi Başkanvekili Murat Özçilingir, yaptığı konuşmada belediyenin engelli bireylere yönelik desteklerinin artarak devam edeceğini vurguladı ve projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Proje Koordinatörü Mevlüde Kazancı ise, işaret dili eğitimlerinin önemine değinerek, alınan olumlu dönüşlerin projenin etkisini gözler önüne serdiğini belirtti.

Rize'de 52 yaşındaki Kadın, Evde Ölü Bulundu Rize'de 52 yaşındaki Kadın, Evde Ölü Bulundu

Etkinlikler ve Katılımcılar

Kapanış programına, İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Naser Mohebbati, Trabzon İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yunus Karaman, çeşitli öğretim kurumlarının öğretmen ve öğrencileri katıldı. Öğrenciler tarafından sunulan halk oyunları gösterileri ve işaret diliyle yapılan şarkı performansları büyük beğeni topladı. Program sonunda projede yer alan eğitmen ve katılımcılara plaketler ve sertifikalar takdim edildi.

"Engelim Yok, Konuşan Ellerim Var" projesi, işitme ve konuşma engelli bireylerin toplumda daha aktif bir rol almasına katkıda bulunmayı başardı. Ortahisar Belediyesi, bu tür projelerle daha kapsayıcı ve duyarlı bir toplum yaratma yolunda önemli adımlar atmaya devam ediyor.
TAKA/AYŞE SANCAK


 

Editör: Birol Sancak