ÖTV İndirimi ve Yeni Düzenlemeler:

Türkiye'de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL'nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV'den muaf tutuluyor. Ancak, yeni vergi paketine göre bu istisnadan yararlanma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkartılacak.

Dolar 32 görünse de aslında bu rakam dedi: Selçuk Geçer herkesi şaşırttı Dolar 32 görünse de aslında bu rakam dedi: Selçuk Geçer herkesi şaşırttı

Detaylar ve Beklenen Değişiklikler:

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışmasına göre, bu satışlar nedeniyle vazgeçilen ÖTV tutarı 2024'te 54,8 milyar TL, KDV tutarı ise 10,9 milyar TL olacak. 2024 yılının ilk 5 ayında satılan araçların yaklaşık yüzde 30'u bu şekilde satıldı.

Duvar'da yer alan habere göre, taslak çalışmada istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor.

Emre Özpeynirci'nin Açıklamaları:

Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, 3 ay önce ÖTV muafiyetli araçların 5 yıl satılmaması şartının 10 yıla çıkartılabileceğini aktarmıştı. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Mart sonunda olabileceğini aktarmıştım. Taslak aşamasındaki yeni vergi paketinde ÖTV muafiyetli otomobil alma istisnasından yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor."

Bu değişiklikler, özellikle engelli vatandaşlar için büyük bir değişim anlamına geliyor ve otomobil piyasasında önemli etkiler yaratabilir. Yeni düzenlemelerle ilgili detayların ve uygulama tarihinin netleşmesi bekleniyor.

Kaynak: KARAR