Özellikle ikinci el otomobil satışlarında sıkça karşılaşılan senet ve kredi kartıyla satış imkanı, tüketicilere daha uzun vadeli ve esnek ödeme seçenekleri sunuyor. Artık otomobil almak isteyenler, kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle kredi yerine senet veya kredi kartı kullanarak satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Hatta kredi kartıyla yapılan alışverişlerde 12 aya kadar taksit imkanı bulunuyor.

e-Devlet'e 'kaza tutanağı' özelliği geldi! Araç sahipleri ve sürücüler dikkat e-Devlet'e 'kaza tutanağı' özelliği geldi! Araç sahipleri ve sürücüler dikkat

Otomobil satıcıları, kredi kartı kullanımının avantajlarından bahsederek, müşterilerin kredi bulmakta zorlandığı durumlarda kredi kartı limitlerini kullanarak otomobil alabileceklerini ifade ediyorlar. Özellikle şirket kredi kartlarında daha yüksek limitler bulunduğu için aracın tamamını kredi kartıyla satın alabilmek mümkün olabiliyor.

Senetle satış da tekrar gündeme gelmiş durumda. Otomobil almak isteyen tüketiciler, finansman bulmakta zorlanırken, senetle yapılan satışlar tüketicilere uzun vadeli ve düşük taksitlerle ödeme imkanı sunuyor. Bazı satıcılar, senetle yapılan satışlarda müşterilere %70'e kadar kredilendirme yapıp, 48 aya kadar vade seçeneği sunabiliyorlar.

Tüketici kredilerindeki zorluklar ve faizlerin yükselmesiyle birlikte otomobil almak isteyenler için farklı finansman seçenekleri önem kazanıyor. Ancak, bu alternatif yöntemlerin detayları dikkatlice incelenmeli ve tüketicilerin mali durumlarına uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.

TAKVİM

Editör: Birol Sancak