İslam Memiş milyonlara duyurdu: Bu şans bir daha gelmez İslam Memiş milyonlara duyurdu: Bu şans bir daha gelmez

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başekonomisti ve ekonomi uzmanı Prof. Dr. Hakan Kara, son bir ay içinde Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği döviz satışlarını bir grafikle paylaştı. Kara'nın verdiği bilgilere göre, son dört haftada yaklaşık 20 milyar dolarlık döviz satışı yapıldı.

Prof. Dr. Hakan Kara, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, seçim öncesi dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz kurlarına müdahalelerini gösteren çarpıcı bir grafik paylaştı. Son dört haftada gerçekleşen bu rekor düzeydeki döviz satışının ekonomik açıdan önemine vurgu yaptı.

Ayrıca, Kara'nın ifadelerine göre, Merkez Bankası'nın likidite sıkılaştırması sonrasında gecelik piyasa faizlerinin üç haftadır yüzde 46,5 seviyesinde seyrettiğini belirtti. Bu durumun yıllık bazda yüzde 58,9'a denk geldiğine dikkat çekti. 1-3 ay vadeli TL mevduat faizinin yıllık bazda yüzde 53,6 olduğunu paylaştı. Ancak, Kara'nın ifadelerine göre, standart TL mevduat faizi bu seviyelerin altında olabilir.

Kara, kur baskısının ve rezerv kaybının durdurulması için TL mevduat faizinin daha yukarıda tutulması ve küçük yatırımcının da kazanç sağlamasının önemine değindi. Prof. Kara mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Mevcut durumda TCMB’nin likidite sıkılaştırması sonrası gecelik piyasa faizleri (fiili politika faizi) üç haftadır yüzde 46,5 düzeyinde seyrediyor. Yıllık bileşiği yüzde 58,9’a denk geliyor. Mevduat faizinin (1-3 ay vadeli) yıllık bileşiği ise yüzde 53,6 düzeyinde. Muhtemelen KKM ve büyük tutarlı mevduatı dışladığınızda sıradan TL mevduata verilen faiz bunun çok daha altındadır. Kur baskısının ve rezerv kaybının durulması için TL mevduat faizinin daha yukarı ittirilmesi ve sadece KKM'ye ve büyük mevduata değil küçük yatırımcıya da tatminkar getiri sağlanması gerekiyor."

Muhabir: NURGÜL GÜNAYDIN