Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Kulübü Derneği TSM Topluluğu Muhteşem Konserle Sezonu Kapattı Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Kulübü Derneği TSM Topluluğu Muhteşem Konserle Sezonu Kapattı

16 Nisan'da Atina Akademisi'nde tören düzenlendi, Yunanistan Sağlık Bakanı, Büyükelçiler, bilim insanları, üst düzey birçok katılımcı vardı.  Madalyası, rozeti ve üyelik sertifikası Haberal'a takdim edildi. Ödül seremonisinin ardından kürsüye çıkan Prof. Dr. Haberal, "Bugün hayatımdaki tarihi günlerden biri. Çok önemli bir gün. Size teşekkür edecek kelime bulamıyorum" diyerek başladı sözlerine. Büyük Önder Atatürk, arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle, şükranla andı. "İki ülke arasında yeni bir kapı açıldı" dedi.
İŞ BİRLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
 "Sizleri başka ülkelere muhtaç etmeyiz" diyerek Yunanistan'a tıp ve eğitim alanında destek mesajı verdi. Haberal, Türkiye'de ve bölgede organ nakli sürecini anlattı. Bağış çağrısında bulundu.  Tüm meslektaşlarını Eylül ayında İstanbul'da yapılacak Dünya Organ Nakli Derneği'nin 30. kongresine davet etti. Haber, Yunan medyasında "Atina akademisinde bir Türk" başlığıyla geniş yer buldu...18 Nisan'da Yurda dönen Haberal, "vatandaşlık görevimi yapıyorum" dedi. Bu başarısını da ülkesine atfetti.  Atina Akademisi 11 Mayıs 2023 tarihindeki genel kurul toplantısında oy birliğiyle yüksek şeref ödülünün Prof. Dr. Mehmet Haberal'a verilmesi kararını aldı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Eğitim, Din işleri ve Spor Bakanı Kyriakos Pierrakakis'in onayladığı karar Yunan resmi gazetesinde de yayımlandı.

Muhabir: AYŞE SANCAK