Kırmızı Et Fiyatlarındaki Artış: Toplumsal Dengeyi Tehdit Ediyor mu?

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, son dönemde kırmızı et fiyatlarına yapılan zamlara dikkat çekerek, özellikle kuzu etinde %100'e yakın bir artışın yaşandığını belirtiyor. Dana etinde de %10'luk bir zam gözlemlenmiş. Tüfekçi, bu zam trendinin devam edeceğini ifade ediyor.

Ülke genelindeki hayvan varlığında ciddi bir azalma yaşandığına dikkat çeken Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Akbulut, son 6 yılda 4,3 milyonluk bir azalmanın kaydedildiğini belirtiyor. Bu azalmanın kırmızı et fiyatlarına doğrudan etkisi olduğunu vurgulayan Akbulut, üreticilerin hayvanlara ulaşma konusunda güçlük çekmesinin fiyatları daha da artırdığını dile getiriyor.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Açıkladı: Osmangazi Köprüsü’nde Rekor Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Açıkladı: Osmangazi Köprüsü’nde Rekor

Rekabet Kurumu Başkanı Küle, kırmızı et sektöründe yaşanan fiyat artışlarına ilişkin olarak yapılan şikayetleri değerlendiriyor. Küle, vatandaşların uygun fiyatlarla et ve et ürünlerine ulaşabilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü belirtiyor ve piyasadaki rekabetin sağlanması için gerekli adımların atılacağını sözlerine ekliyor. Ayrıca, suni fiyat artışlarının da yakından takip edileceğini vurguluyor.

Kırmızı etin giderek lüks bir tüketim maddesi haline gelmesi, toplumsal dengenin sarsılmasına ve vatandaşlar arasındaki ekonomik farklılıkların daha da belirgin hale gelmesine neden olabilir. Bu durumun önlenmesi için hem üretici hem de tüketici tarafında tedbirler alınması gerekmektedir.

Muhabir: AYŞE SANCAK